Haber Ara
Ana Sayfa Haber Arama Haber Arşivi Sitene Ekle Künye & İletişim RSS 
Kategori : Manset
EN SON SEÇIM ANKETI
Share |
Karakter Boyutu :

Seçime giden Türkiye'de partilerin son oylari bakin nasil çikti?

Metropoll Kamuoyu Araştırma şirketi, Mart ayında gerçekleştirdiği 'Seçime Giderken Türkiye' isimli kamuoyu araştırma çalışmasının II. Bölüm'ünü yayınladı.

AMAÇ

Bu araştırmanın temel amacı, 2011 genel seçimlerine doğru toplumun siyasal tercihlerini tespit etmek ve aynı zamanda gündeme ilişkin bazı konularda talep ve tepkilerini analiz etmektir.

Araştırmanın alan çalışması CATI (Computer Aided Telephone Interview -BilgisayarDestekli Telefon Görüşmesi) yöntemi ile gerçekleştirilmiştir.

Araştırma; Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Ordu, Samsun, Trabzon, Van, Zonguldak ve Osmaniye'yi içeren 31 ilin merkez ilçe/ilçeleri, diğer ilçeler ve köylerinde 16-19 Mart 2011 tarihleri arasında toplam 1532 kişi ile yapılmıştır. Araştırma cinsiyet, yaş, il ve illerdeki merkez ilçe/ilçeler, taşra ilçeleri ve köy kotaları uygulanarak, 0,95 güven sınırları içinde ± 2,5 hata payı ile gerçekleştirilmiştir.

ANKET SORULARI VE ÇIKAN VERİLER?

Kemal Kılıçdaroğlu'nun siyasi performansı ve CHP?


Ana Muhalefet Partisi lideri Kılıçdaroğlu'nu siyasi bir lider olarak başarısız bulanların oranı %60.5, başarılı bulanların oranı ise %29.4'tür.. CHP'li seçmenlerin %69.4'ü liderlerini başarılı bulmaktadır. Kılıçdaroğlu ve ekibinin yeterince uyum içerisinde çalışmadıklarına inananların oranı %59 civarındadır ve CHP'lilerin %37'si de bu kanaattedir. Kılıçdaroğlu ve ekibinin 12 Haziran seçimlerinde CHP'yi iktidarataşıyabileceğini düşünenlerin oranı ise yalnızca %19 civarında olup, CHP'lilerin de %47'si önümüzdeki seçimlerde bu kadro ile iktidar olabileceklerine inanmaktadır. Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirdiğimiz araştırma bulguları ile karşılaştırdığımızda Türkiye genelinde CHP'nin mevcut ekibi ile iktidar olabileceğine inananların oranında yaklaşık %20'lik bir azalma olduğu görülmektedir.

Başörtülü bir kadının milletvekilliği yapması hakkında ne düşünürsünüz?CHP'nin de zımnen katkısıyla başörtüsünün üniversite öğrencilerine resmen olmasa da fiilen serbest olmasıyla birlikte, bu sorun devlet dairelerinde ve Meclis'te başörtülü kadın olur mu olmaz mı tartışmalarına dönüşmüştür. Başörtülü bir kadının milletvekilliği yapmasını normal karşılayacaklarını ifade edenlerin oranı %78, buna karşı çıkanların oranı ise sadece %19.5'tir. Ayrıca CHP'li seçmenlerin %46'sının başörtüsünün Meclis'te yer almasına karşı olmadığı anlaşılmaktadır.

Bazı Ergenekon Davası sanıklarının, milletvekili adayı olarak gösterilmesini nasıl karşılıyorsunuz?Ergenekon davalarından tutuklu veya tutuksuz yargılanan bazı sanıkların milletvekili adayı yapılmaları halkın %64'ü tarafından yanlış bulunmaktadır. Bazı sanıkların CHP ve MHP'den aday olacağı şeklindekisöylentiler ve başvurular karşısında halkın buna büyük ölçüde tepki gösterdiğini söyleyebiliriz. Adı geçen patilerden CHP'li seçmenlerin %45'i ve MHP'li seçmenlerin de %64'ü Ergenekon sanıklarının aday gösterilmesine olumlu bakmamaktadır.

Türkiye başkanlık sistemine geçmeli midir?Özal ile başlayan ve bugünlerdeBaşbakan Erdoğanile devam eden başkanlık sistemi tartışmalarında halkın ikiye bölündüğünü söyleyebiliriz. Başkanlık sistemine geçilmesini isteyenler % 40, istemeyenler ise % 37 düzeyindedir. % 22 gibi yüksek bir oran ise henüz bir tercihte bulunmamaktadır. AK Partili seçmenlerin yarıdan biraz fazlası başkanlık sistemini savunurken, ¼'ü bu sisteme karşı olduğunu ifade etmiştir. CHP'li seçmenler ise AK Partili seçmenlerin tam tersi istikamette düşünmektedir. Kadınlar ve gençler diğer gruplara göre başkanlık sistemine daha yüksek oranlarda olumlu yaklaşmaktadır. Halkın güçlü lider beklentisi çok belirgin biçimde yüksekken bu ‘güçlü liderliği' başkanlık sitemi içinde arayanların oranı çoğunluk seviyesinde değildir

Türkiye'de güçlü liderlere ihtiyaç var mıdır?Türkiye'de güçlü liderlere ihtiyaç olduğunu düşünenlerin oranı %85 ile oldukça yüksektir. ‘Güçlü lider'beklentisi demokratik kurum ve mekanizmaların zayıflığına işaret edebilir. İlginç olan eğitim düzeyiyükseldikçe ‘güçlü lider arayışının da artmasıdır. Okuryazar olmayanlarda bu oran % 76'iken, üniversite mezunları arasında % 90'a çıkmaktadır.

12 Haziran'da yapılacak milletvekili seçiminde hangi partiye oy vermeyi düşünüyorsunuz?

Kararsızlar, cevap vermeyenler ve protesto oyları dağıtılmadan


Bugün seçim olsa sorusuna seçmenlerin %38'i AK Parti'ye, %21.6'sı CHP'ye, %9.2'si MHP'ye ve %5.2'si BDP'ye oy vereceği belirlenmiştir. Bu değerlerle Ocak 2011 araştırma sonuçlarını karşılaştıracak olursakAK Partive BDP oylarında bir değişmenin olmadığı ancak CHP oylarında 3.9 puanlık, MHP oylarında ise 2.3 puanlık bir düşüş tespit edilmiştir. Bu araştırma sonuçlarına göre CHP oyları Deniz Baykal'ın ayrılıp, Kılıçdaroğlu'nun gelişinden önceki günlere dönmüştür. MHP oyları ise uzun yıllardır ölçülen en düşük seviyeye inmiştir.

Kararsızlar, cevap vermeyenler ve protesto oyları dağıtıldıktan sonraAK Parti'nin oy oranı %48.3, CHP'nin oy oranı %27.5, MHP'nin oy oranı %11.7 ve BDP'nin oy oranı ise %6.6 olarak hesaplanmıştır. Bu değerlerden anlaşılacağı üzere CHP ve MHP'de ciddi oy kayıpları söz konusudur. Özellikle MHP'nin tekrar baraj riski taşıyabileceği düşünülmelidir.

Kararsız, cevap vermeyen ve protesto oylarının oransal olarak dağıtılması ana kitle (siyasal tavrını açıklayan seçmenlerin tümü) ile bu kitlenin (kararsız, cevap vermeyen ve protestocu seçmenler) benzer siyasal davranışları göstereceği varsayımından hareketle yapılmaktadır. Bu kabulün her zaman doğruyu yansıtacağı düşünülmemelidir.


Kaynak : samanyoluhaber
Tarih : 2011-03-26 11:51:36
 

 
YORUMLAR - Yorum Yaz

yakup
Okudugunu Anlamak
Hilmi kardesim siz okumak icin okumussunuz benim yaziyi.Ben 80 oncesini ve 80 sonrasini cok iyi bilirim. Cunki: 80 fasizm'inin cenderesinden gectim.ben sadece AKP'nin toplumsal sorunlarinin hic birine el atmadigini yazdim, bunun da arkasindayim. ben partici degilim. Ulkemi seviyorum.Hic bir siyasi partiye de oy vermedim vermem. Niye derseniz? gercek anlamda halkin sorunlarini cozecek anti emperyalist Turkiye'nin tam bagimsizligini savunan bir siyasi olusum yok.AKP'nin neyini seversiniz anlam veremiyorum batili emperyalistlere iyi usaklik etmesini? Komsu musluman ulkeleri emperyalistlerin bogazlamasina ortaklik etmesinimi? musluman gorunup halkini sadaka toplumu yapip oglunun gemi yuzdurmesinimi? Enistesi'nin,kizi'nin genc yasta Turkiye basinina sahip olmasinimi? Irak muslumanlarini bogazlattirdi, bir bucuk millyon musluman'i katlettiler, simdi sirada Libya sonra Suriye daha sonra Turkiye bunu biliyormusunuz? Tayyip bey kendi agzi ile demiyormu ben Kuzey Afrika ve genisletilmis orta dogu projesinin es baskaniyim Simdi ben size soruyorum Kuzey Afrika'da ve Orta dogu'da batili somuruculer ne ypiyorlar? Beyin suzgecin varsa biraz dusun bulursun.....
2011-03-29 11:21:49

hakan
geleceyiz insallah
ben allahtan hep isdedim iyi ve akilli bir basbakanimiz olsun.deyerini bilelim arkadaslar basbakanimiz tayip erdogan türkiyede deyil dünyada bir tane.allah uzun ömür versin busenede tek partiyiz
2011-03-29 03:40:11

hakikat
baraj
secimlerin sonuclari zaten belli, oyle gozukuyorki secim soncularina yansiyacak bir ittifakta olusamayacak.aklimda iki soru var secimle ilgili : ak parti yuzde elli kendi hedef barajini gecebilecekmi ki zor gozukuyor, ikincisi mhp yuzde 10 barajini gecebilecekmi ? ki oda biraz baraj ustu gozukuyor,onumuzdeki donemin en beklenmedik sonucu herhalde mhp nin baraji gecememis olmasi olacak.
2011-03-29 00:59:49

hilmi
yakup beyfendiye cevap
yakup kardes yasinizi bilmiyorum 80 oncesini bilirmisiniz eger yas ihtibariyle bilmiyorsaniz lutven boyuklerinden ogrene bilirsin butun bu anlattiklarinin hepsi simdiki savundugun partiler tarafindan halkimiza yasatmislardir hatta anlattiklariyin on misli fazlasini yasattilar yokluk yoksulluk rusvet adam kayirma o gunleri yasamayan bilemez cifci tiraktorune mazot alamiyordu cay yok seker yok sigara yok inirmisin benim bir cenazem oldu ilimle ilcemin arasi yuz yigirmi kile metre bir taksi bulupta gidemedim sunki bezin yoktu ve son care vali beye ciktim durumu anlattim ve bana bir yazi yazip o yaziyla birlikte bir benzinlige gidip benzin alabilecegimi soyledi ancak cenazeme o sekilde ulasa bildim ulkemiz yokluklar ulkesydi o savundugun partiler kardesi kardese dusman yaptilar insalar bir birleriniç olduruyorlardi niye nicin neden kimse bilmiyodu hani bir soz var gecmisini bilmeyen gelecegini bilmez ulkende olup yasananlari ogrenmen hepimizin yararina olur yoksa birilerini imamlikla suclamak birilerinin inancina karsi cikmak sizi sadece ve sadecekuculdur ve irkci yapar oysa biz eger huzur baris guvenc icinde yasayacaksak bir birimizi anlamamiz lazim gelelim ak partiye bunlarin sekiz yilda yapdiklarini onlar doksan yilda yapamadilar bana ne yaptilar dersen bunu burdan yazmakla bitiremem o sizin savundugunuz zihniyet zaten bir sey yapamadiklari icin kiskaniyorlar cunki bir gun biri cikipta bide sunu yaptik diyemiyorlar yine gelsinler yine yapamazlar suki aynen seksen oncesi tanidigim zihniyet hic degismediler ama artik halkimizi oyle basit vaadlerle kandiramazlar keske onlarda ulkemize ve onumuze porojeler koysalarda sevinse'k cunki o partilerde bizim partilerimiz ne yazikki onlar insanlari daha kolay yonden aldadmaya calisiyorlar ne yazikki bu halk artik kanmaz saygilar yinede ulkemize kim hizmet verirse onlara sahip cikalim aynen avrupalilargibi
2011-03-28 22:41:23

sems
bakarkörler
ben bu yorumlari yapan arkadaslari anlamiyorum bu iktidari bir türlü kabullenemiyorlar hicbir soruna al atmadi yorumunu yapan arkadas genc galiba yasi itibari ile kilicdaroglu baskanligi dönemindeki ssk hastahanelerinde günlerce olmayan ilaclar icin kuyrukta beklememis galiba
2011-03-28 01:19:08

ramazan
şükür
kardeşlerim artık dogruyu yanlışı görün akp ülkemizin ve müslüman aleminin kurtuluşudur muhalefet partiler kendi konuştuklarına kendileri inanmıyor inanın akp 20 sene lider parti olur inşallah ülkemiz 10sene sonra çok güzel yerlerde olacak bunu hepiniz biliyorsunuz anlamıyorum kotü giden ne ülkemiz cennet hepimiz kardeşiz bunun kıymetini bilelim geçmişi unutmayalım şuan dünya üzerimize oynuyo akıllı olalım şükür etmessek rabbimin tokadı büyük olur
2011-03-27 23:41:08anketlerin çoğu hükümet yanlsı diyorsunuz peki bundan nceki 2 seçimdede ankelere yaın sonçlar ıkıştı onlarda mı? yanlı oldukları için doğru çıktı??ben kp veya başka ir part yandaşıda değilim sepatianıda ama bu anketi yapanlarada katılanlarada haksızlık yapayın iki düşünün bir konuşun??
2011-03-27 23:00:52

yakup
AKP'nin GITMESI GEREK!!!
Her olumsuz ve olaganustu durumlarda Turkiye'de boyle ara partiler kurulur. AKP de tipki ANA VATAN gibi bir ara partisidir ve gecicidir.28 Subatla ortaya cikmistir.Ulkenin icerisine dustugu ekonomik ve siyasi bunalimdan gecici bir soluk almak icin AKP'yi kitlelere kurtulus yolu olarak sunmuslardir.Sekiz yil boyunca emekci ve dargelirli kesime tampon gorevi yapmistir AKP. Iktidara geldiginden bu gune hic bir temel soruna el atmamistir AKP. Issizlik dev gibi ayakta,aclik sinirinin altinda yasamini surdurenlerin sayisi milyonlarca,yolsuzluk ayyuk'a cikmis,dunyanin en pahali benzin ve eti turkiye'de,tarim ve hayvancilik yerlerde surunuyor,bir milyon genc lise ile universite arasina sikismis, habire ozel kurslar tarafindan somruluyor,kucuk esnaf giderlerini karsiliyamaz durumda,tore cinayetleri,kadin cinayetleri,kacakcilik,mafya olaylari basindan her gun hava raporu verlir gibi veriliyor.Allah var yaptigi seyde var.hicbir partinin yapamadigi hatta dusunemedigi seyi yapti,buna halkin buyuk ihtiyaci varidi,nedir biliyormusunuz? 'AILE IMAM'LIGI' Allah izin verirse imam her eve gelir okur, ufurur ve ailelerden yokluk'da gider ugursuzluk'da...
2011-03-27 19:52:26

recep demirezen
durustluk zamani hersey vatan icin
bu yapilan anketler turkiyenin uyanisi ve dirilisini destekliyor artik bakar korlere duyup duymayanlari temsil etmiyor artik turkiyenin yukselisini seyir zamani saygilar
2011-03-27 15:02:35

muharrem
inanmıyorum
bu anketi düzenleyen arkadaş herhalde kafayı yemiş yada hala herşeyi toz pembe görüyor bir çıkarı var herhalde
2011-03-27 15:01:13

Tüm Yorumları Görmek için Tıklayın. (12 yorum)
 
YORUM YAZ

Adınız
Email Adresiniz
Başlık
Yorumunuz
 
Benzer Haberler

ABD'de nükleer patlamanin esiginden dönülmüs!
Ingiliz The Guardian gazetesinin yayinladigi gizli bir belge, 1961 yilinda Amerikan Hava Kuvvetleri'nin Kuzey Carolina eyaleti üzerinde güçlü bir atom
Kursunu öksürerek çikardi ama durumu ciddi
Pendik'te esi tarafindan silahla vurulduktan sonra kursunu öksürerek çikaran Nuran Aktas'in durumunun ciddiyetini korudugu belirtildi.
Ikinci Ordu Komutani Suriye sinirinda
Ikinci Ordu Komutani Orgeneral Galip Mendi ve beraberindeki üst düzey askeri heyet havadan Sanliurfa sinirini inceledi.
Çeyrek altini yeni evlenenler kurtardi
Darphanedeki grev nedeniyle yükselmesi beklenen çeyrek altin fiyatlari yeni evililer sayesinde normal seviyede kaldi.
Disisleri Bakanligindan NSU Açiklamasi
Disisleri Bakanligi, Almanya Federal Meclis NSU Arastirma Komisyonu'nun hazirladigi raporla ilgili açiklamalarda bulundu.
Büyükada'da fayton kazasi: 5 yarali!
Büyükada'da turist ailenin içinde bulundugu fayton devrildi. Kazada 5 turist yaralanirken yaralilar deniz ambulansiyla Kartal Egitim ve Arastirma Hast
 

SİTELERİMİZ

SAYFALAR

KATEGORİLER

KATEGORİLER

  Canlı Tv Ana Sayfa Bilim Haberleri Siyaset Haberleri
  Fragmanlar Haber Ara Kültür Haberleri Ekonomi Haberleri
  Flash Oyunlar Haber Arşivi İnanç Haberleri Dünya Haberleri
  3D Oyunlar İletişim / Künye Eğitim Haberleri Spor Haberleri
  Namaz Vakitleri  RSS Sağlık Haberleri Medya Haberleri