Haber Ara
Ana Sayfa Haber Arama Haber Arşivi Sitene Ekle Künye & İletişim RSS 
Kategori : Manşet
Başsavcılık'tan Emniyete Delilleri İmha Edin Talimatı
Share |
Karakter Boyutu :

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili dün önemli bir gelişme yaşandı. Başsavcılık, Emniyete 15 Aralık'tan sonra dinleme ve takiple ilgili delillerin imha edilmesi talimatını vermiş. Peki bu ne anlama geliyor?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Emniyet Müdürlüğü’nden 15 Aralık sonrası yapılan dinleme ve fiziki takip işlemlerinin bitirilmesi ve evrakların imha edilmesini talep ettiği ortaya çıktı.

15 ARALIK SONRASI DELİLLERİ İMHA EDİN

8 Ocak 2014’te gönderilen yazıda, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürütmekte olduğu ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve ihaleye fesat karıştırmak’ suçlarıyla ilgili dosya evrakı, 15 Aralık 2013 tarihinde emniyet müdürlüğünüz tarafından fezlekeye bağlı olarak gönderilmiş olmakla, daha önce Başsavcılığımızın talebi ile mahkeme kararlarına istinaden yapılan telefon dinleme, iletişim tespiti ve fiziki takip işlemlerinin 15 Aralık 2013 tarihi itibariyle sonlandırılarak imha işlemlerinin Başsavcılığımız nezaretinde yapılması, müteakip evrakın Başsavcılığımıza gönderilmesi rica olunur.” deniliyor. Bu talebin yerine getirilmesi, Başbakan ve oğlunun konuşma kayıtları ‘delil’ olmaktan çıkması anlamına geliyor.

DELİLLER KARARTILIYOR MU?

Zaman'ın haberine göre; yolsuzluk soruşturmasında dün yaşanan gelişmeler delillerin karartıldığı yönündeki şüpheleri artırdı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Emniyet Müdürlüğü’nden 15 Aralık sonrası yapılan dinleme ve fiziki takip işlemlerinin bitirilmesi ve evrakların imha edilmesini talep ettiği ortaya çıktı.

8 Ocak 2014’te gönderilen yazıda, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürütmekte olduğu ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve ihaleye fesat karıştırmak’ suçlarıyla ilgili dosya evrakı, 15 Aralık 2013 tarihinde emniyet müdürlüğünüz tarafından fezlekeye bağlı olarak gönderilmiş olmakla, daha önce Başsavcılığımızın talebi ile mahkeme kararlarına istinaden yapılan telefon dinleme, iletişim tespiti ve fiziki takip işlemlerinin 15 Aralık 2013 tarihi itibariyle sonlandırılarak imha işlemlerinin Başsavcılığımız nezaretinde yapılması, müteakip evrakın Başsavcılığımıza gönderilmesi rica olunur.” deniliyor.

BAŞBAKAN VE OĞLUNUN KONUŞMA KAYITLARI DELİL OLMAKTAN ÇIKIYOR MU?

Bu talebin yerine getirilmesi, Başbakan ve oğlunun 17 Aralık’taki konuşma kayıtlarının ‘delil’ olmaktan çıkması anlamına geliyor. Yazının altında soruşturmaya sonradan atanan savcılar İsmail Uçar, İrfan Fidan ve Murat Çağlar’ın imzası bulunuyor.

Dün İstanbul İstanbul Adliyesi’nde bu konuyla ilgili ilginç gelişmeler yaşandı. İddiaların gündeme gelmesi üzerine konu İstanbul Adliyesi’nin en üst amirlerine soruldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu ve TMK 10. madde ile yetkili Başsavcı Vekili Oğuzhan Atamtürk Uyar, böyle bir talimattan haberlerinin olmadığını açıkladı. Bir süre sonra Bilal Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel,  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelerek müvekkili hakkında teknik ve fiziki takibe ilişkin mahkeme kararı olup olmadığını sordu. Savcılık verdiği cevapta, “Bilal Erdoğan ile ilgili 2012/656 soruşturma numaralı dosya kapsamında herhangi bir fiziki takip, iletişimin dinlenmesi, kayda alınmasına dair mahkeme kararı bulunmamaktadır. Dolayısıyla herhangi bir sonlandırma kararı da yoktur.” ifadelerini kullandı.

14 ŞUBAT'TAKİ AÇIKLAMADA "VAR" DEMİŞTİ

Ahmet Özel, 14 Şubat 2014’te yaptığı yazılı açıklamada tam tersi bilgiler vererek Erdoğan’a ilişkin dinlemeleri şöyle kabul ve teyit etmişti: “Müvekkilimin sıradan telefon görüşmeleri kaydedilmiş, elde edilen tapeler tamamen keyfi şekilde değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.”

Savcılar, talimatlarına gerekçe olarak ise 15 Aralık tarihinde polis fezlekesinin savcılığa teslim edilmiş olmasını gösteriyor. Ancak görevden alınan Muammer Akkaş, soruşturmayı 25 Aralık’a kadar yürüttü. 25 Aralık’ta operasyon için düğmeye basan savcı polisin direnciyle karşılaştı. Akkaş, bu durum üzerine açıklama yaparak soruşturmaya ilişkin delillerin karartıldığını açıklamıştı. Zaman

icerik-015.jpg


Kaynak : aktifhaber.com
Tarih : 2014-02-28 09:55:23
 

 
YORUMLAR - Yorum Yaz

ISIMSIZ
başlıksız
ISTE YAPMAK ISTEDIKLERIDE BUYDU.SAVCILARI,HAKIMLERI,POLISLERI HALLAC PAMUGU GIBI SAVURMASININ SEBEBI BUYDU.TAKI BOYNUNU EGECEK BIR KORKAK BAS SAVCI VE SAVCI BULANA KADAR DEGISTIRDILER.POLIS,EDE AYNISINI YAPTILAR.CUMHURIYET BAS SAVCISINA YAZIKLAR OLSUN KORKAKLAR.TESLIM OLDUNUZ.SIZE VE ADALETINIZE SAYGIMIZ KALMAMISTIR ARTIK.
2014-02-28 15:53:05

Tüm Yorumları Görmek için Tıklayın. (1 yorum)
 
YORUM YAZ

Adınız
Email Adresiniz
Başlık
Yorumunuz
 
Benzer Haberler

Yıl Dönümünde, İşte Kapatılan Yolsuzluk Soruşturmaları!
Türkiye geçen yıl 17 Aralık sabahına, 4 bakan çocuğuna yolsuzluk ve rüşvet iddiasıyla yapılan operasyonla uyandı. İşte, o günden bu yana süreçte yaşan
'Medyaya Darbe' operasyonunda tüm gelişmeler...
14 Aralık Medya Operasyonunda tüm gelişmeleri bu sayfadan takip edebilirsiniz...
Meclis'te tansiyon yükseldi!
2015 yılı bütçe görüşmeleri Meclis Genel Kurulu'nda başladı. Başbakan Davutoğlu'nun konuşması sırasında söylediği Mısır bizim kadim dostumuz. Bizim da
Bursa'da Doğalgaz Kazası
Bursa’ da merkez i Küplüpınar mahallesinde iş makinasının doğalgaz taşıyan Bursa Gaz’a ait boru hattına zarar vermesi sonucu yangın çıktı.
Rıza Sarraf O Davaya Yine Katılmadı
Rıza Sarraf'a telefonla arayarak tehdit ve hakaret ettiği iddia edilen tutuksuz sanık Ahmet Aydın talimatla verdiği ifadesinde, Sarraf'ı aradığını anc
AKP Tasfiye Ettiği Emniyet Müdürlerini EMEKLİ EDİYOR
Hükümetin TBMM'ye gönderdiği yeni güvenlik yasasından, Emniyet'te 'piramit temizliği' çıktı.
 

SİTELERİMİZ

SAYFALAR

KATEGORİLER

KATEGORİLER

  Canlı Tv Ana Sayfa Bilim Haberleri Siyaset Haberleri
  Fragmanlar Haber Ara Kültür Haberleri Ekonomi Haberleri
  Flash Oyunlar Haber Arşivi İnanç Haberleri Dünya Haberleri
  3D Oyunlar İletişim / Künye Eğitim Haberleri Spor Haberleri
  Namaz Vakitleri  RSS Sağlık Haberleri Medya Haberleri