DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
185 gün kuralına takıldı! Ülkeye giremedi

185 gün kuralına takıldı! Ülkeye giremedi

Almanya’nın Kiel kentinden otomobiliyle Türkiye’ye gelmek isteyen Oktay Turan 185 gün kuralına takıldı.

Almanya’nın Kiel kentinden otomobiliyle Türkiye’ye gelmek isteyen Oktay Turan 185 gün kuralına takıldı.Kiel’den Samsun’a doğru yola çıkan Turan, eşinin otomobiliyle Kapıkule’den geri çevrildi.Turan olayla ilgili “Eşim emekli olduğu için onun üzerine kayıtlı olan otomobil ile yola çıktım. Kapıkule’de aracı Türkiye’ye geçiremeyeceğim ifade edildi. Çaresiz kalınca geri döndüm. Toplamda 5000 kilometre yol yaptım” dedi.Eşinden vekaletname alarak Kiel’den Samsun’a doğru yola çıkan Turan, “Her emeklinin otomobilini Türkiye’de iki yıl bırakabilme hakkından yararlanmak istedim. Ancak bunun için yurtdışında 185 gün kalma koşulu arandığını ifade ettiler. Bu şart yerine gelmediği için de geri çevrildim” dedi.Konuyla ilgili AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Aracıyla gelen hiçbir emekli vatandaşımız gümrükten geri çevrilmeyecektir” demişti.Trakya Gümrük ve Bölge Müdürü Müslüm Yalçın ise şu konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı.

“Sistem artık online çalışıyor. Direk pasaport kayıtlarını görüyor. Mevzuatta değişiklik yok. Sadece aracı Türkiye’de tutma süresi 24 aya çıktı. Ama gümrükten geri çevirmelerin sebebi 24 ay değil. Düzenlemenin şöyle bir etkisi var.İnsanlar 24 ayı yanlış anlıyorlar. Şöyle düşünüyorlar: ‘Benim 24 ay hakkım var. İstediğim kadar Türkiye’ye girip çıkarım. Nasıl olsa aracı toplam 24 ay Türkiye’de tutma hakkım var…’ Ama öyle değil. Türkiye’de örneğin aracıyla 7 ay kaldıktan sonra, aracıyla beraber tekrar yurtdışına çıkan biri, yurtdışında 185 gün kalmadan bir daha arabayla girme hakkını kaybetmiş oluyor. Çünkü genel kural Türkiye’ye arabayla girmek için sonbir yılda 185 gün yurtdışında kalma şartı var. Bu kural zaten hep vardı ve değişmedi. Buradaki yanlış anlaşılma şu. 24 aya çıkarılınca, 185 gün yurtdışında kalma şartını kalktı gibi bir yanlış anlama var.”

ÖZELLİKLE EMEKLİLER“Aslında yurtdışında çalışan insanların bir sorunu yok. Çünkü onlar Türkiye’de fazla kalmıyorlar. Sorun Türkiye’de arabalı ya da arabasız altı aydan uzun kalanlarda yaşanıyor. Yurtdışında çalışan bir insan zaten Türkiye’de altı ay kalamaz. En çok bir ay tatile gelip gider. Onların endişeleneceği bir şey yok. Arada Türkiye’ye birkaç günlüğüne gelip gitmeleri, etkilemez. Türkiye’ye isterse yüz kere girip çıksın, önemli değil. Burada önemli olan süre. Yani kişi 365 günün çoğunluğunu toplam olarak nerede yaşadı? Yurtdışında mı, Türkiye’de mi?Çoğunluğunu yurtdışında yaşadıysa, bir sorun yok. Türkiye’den son çıkış yaptığı tarihten geriye doğru bakıldığında, bir yıl içinde toplam 185 gün yurtdışında kaldıysa, hiçbir sorun yok. Aracıyla giriş yapar. Ama kalmadıysa, giriş yapamaz.”UÇAKLA DA GELSE…“Sorun daha çok emeklilerde veya serbest çalışanlarda yaşanıyor. Bunlar zamanın çoğunluğunu Türkiye’de geçiriyor. Antalya’da yazlığı var. Veya memlekette evi var, orda kalıyor. Uçakla gelip gidiyor. Uçakla Türkiye’ye gelince, Türkiye’de geçirdiği sürelerin sayılmadığını zannediyor. Uçakla da gelse, Türkiye’de toplam olarak 365 gün içinde altı aydan fazla kaldıysa, yurtdışından araba getirme hakkını kaybediyor.”İlgili haber;Yurt dışından araçla gelecekler bu habere dikkat