DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Alman basınında yer alan haberler

Alman basınında yer alan haberler

Alman basınında Theresa May’ın başbakanlık makamına geçmesinin kesinleşmesi ile ilgili haberler yer alıyor.\r\n\r\n

Alman basınında Theresa May’ın başbakanlık makamına geçmesinin kesinleşmesi ile ilgili haberler yer alıyor.İngiltere’nin yapılan büyük referandumu ardından çıkan Brexit sonucu ile David Cameron istifa kararı almıştı. İngiltere Başbakanı David Cameron’un yerine kimin geleceği merak konusu idi. Başbakanlık için iki kadın aday yarışıyordu. Bu isimler ise Theresa May ve Andrea Leadsom’du. Andrea Leadsom son dakika kararıyla adaylıktan çekilmesiyle Başbakanlık koltuğu Theresa May’a kaldı. Gazete manşetlerinde bu olay yer aldı. Kölner Stadt-Anzeiger gazetesi konuyla ilgili olarak şu yorumlar da bulundu.almanbasin

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesi

“Theresa May ile Andrea Leadsom arasında dokuz hafta sürmesi beklenen yarış gerçekleşmeyecek. İngiltere’nin Avrupa Birliği’ndeki partnerleri için bu, yakında Londra’da karşılarında yine işleyen bir hükümet bulabilecekleri anlamına geliyor. May Birlik’ten çıkma müzakereleri için bir plan geliştirene kadar bir süre geçecek olsa da… Referandum öncesi Birlik’te kalınmasından yana tavır koyan May, Birlik’ten çıkılacağı konusunda şüphe duyulmaması gerektiğini vurguluyor. Ödün vermeye yanaşmayan Brexit yanlıları ise May’in tüm icraatlerine kuşkuyla yaklaşacaktır. Bu kesimin beklentilerini ve aynı zamanda Avrupa Birliği ile yakın ilişkilerin sürmesini isteyenlerin ümitlerini boşa çıkarmamak pek kolay olmayacak.”

Der Tagesspiegel gazetesi

“Daha 2015’te seçilmiş olan parlamentonun çoğunluğu Avrupa Birliği’nde kalınmasından yana. Muhafazakar Partili milletvekillerinin çoğunluğu da – Birliğe şüpheyle yaklaşsa da – aynı görüşte. Theresa May bu çoğunluğa dahil, ancak şimdi ülkenin Avrupa Birliği’nden çıkma sürecini yönetmek zorunda. İçtenlikle bu görüşte olmadığı için, bu gerçekten zor bir durum. Olumlu bir sonuca varmak mümkün mü? May bunu gerçekten istiyor mu? Eğer istemiyorsa referandum sonucu ne olacak? Konunun odağına anayasayı oturtmak için parlamentonun yeniden seçilmesi bir çıkış yolu olabilir. Ama seçim kampanyasında hangi soru sorulacak? Avrupa konusundaki tutum mu? Yoksa yine Brexit kampanyasının temelindeki ülke sınırları, göç gibi yabancı düşmanlığını kışkırtıcı konular mı hakim olacak? Ya da Avrupa Birliği dışında kalmış bir İngiltere’nin geleceği üzerine sorular mı? May, son olarak dile getirdiği ‘yumuşak’ sosyo-politik önerileri ile bu son opsiyona doğru dümen kırmış gibi görünüyor.”

Lübecker Nachrichten gazetesi

“Theresa May’in başbakanlığının hızla kesinleşmesi adada çıkmaza girmiş olan sürecin durulması yönünde ilk adım. İşçi Partisi hiç durmadan ve görünüşe göre zevk de alarak kendini parçalamakla meşgulken, Muhafazakarlar birlik içinde olmaya özen gösteriyor. Bölünmüş İngiltere’de birliğe acilen ihtiyaç duyuluyor. Downing Street 10 Numara’nın yeni sakinini dev ödevler bekliyor. İçte ve dışta durumu sakinleştirme bu görevlerin en acilleri. Theresa May daha hızlı bir şekilde resmi olarak Brüksel’e Brexit kararını iletirse, iki yıl sürmesi beklenen çıkış süreci de hızlanabilir. Tüm bu talihsiz kaosun içinde bu olabilecek en iyi haber.”