DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Amerika’dan o operasyon için bomba açıklama

Amerika’dan o operasyon için bomba açıklama

Dün sabah saatlerinde Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyon büyük yankı buldu. Bir bomba açıklamada Amerika’dan geldi.\r\n\r\n

Dün sabah saatlerinde Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyon büyük yankı buldu. Bir bomba açıklamada Amerika’dan geldi.

Amerika : ‘Derin bir endişe duyuyoruz!’

amerikaAmerika Dışişleri Bakanlığı, dün sabah yapılan Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyon hakkında bomba açıklamada bulundu. Amerika, Türkiye’de basın kuruluşlarına karşı yapılan operasyonlar için ‘derin bir kaygı’ duyduklarını ifade etti. Konu ile ilgili konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Cumhuriyet Gazetesine yapılan operasyon hakkında soruları yanıtladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ’Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında bulunan isimleri ortaya çıkarma çabasına saygı duyuyoruz. Ancak ABD, Türkiye’de muhalif basına yönelik resmi baskının artışı konusunda derin endişe duyuyor’’ dedi.

O operasyon Alman basının da böyle yer aldı

alman-basini-antalya-patlamaFrankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ):“Türk makamları istenmeyen gazetecilere yönelik operasyonlara devam ediyor. Rejim karşıtı Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu gözaltına alındı. Gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve yazar Güray Öz başta olmak üzere 13 gazete çalışanı hakkında gözaltı kararı daha bulunduğu belirtiliyor. Türk makamları yaklaşık bir yıl önce de Cumhuriyet GYY Can Dündar ve arkadaşı Erdem Gül’ü tutuklamıştı.”Bild Gazetesi:“Türk polisi, sabahın erken saatlerinde muhalif Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’yu gözaltına aldı. Gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve yazar Güray Öz’ün de gözaltına alındığı belirtiliyor. CNN Türk televizyonuna göre, 13 gazete çalışanı hakkında gözaltı kararı bulunuyor”Zeit Gazetesi:“Türk polisi gazetecilere yönelik operasyonlara devam ediyor. Hükümet karşıtı Cumhuriyet gazetesinin GYY Murat Sabuncu da olmak üzere 13 yazarı gözaltına alındı. Hükümet yanlısı Yeni Şafak gazetesinin bildirdiğine göre, gazeteciler Fethullah Gülen ile bağlantıda olmakla itham ediliyor.”Tagesspiegel Gazetesi:“Türk makamları olağanüstü durumu muhalif gazetelere darbe için kullanıyor. Cumhuriyet gazetesi yeniden hedefte. Türk muhalif gazetelerinin en önemli Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu İstanbul’da gözaltına alındı. Gazete İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın evinin arandığı belirtiliyor. CNN Türk, Atalay ve 13 gazete çalışanına yönelik gözaltı kararı olduğunu duyurdu. DHA’nın bildirdiğine göre, gazeteciler PKK ve Gülen’e destek vermekle suçlanıyor.”