DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Aracındaki karı temizlerken, ailesini kaybetti

Aracındaki karı temizlerken, ailesini kaybetti

Arabasındaki karları temizlerken hayatı karardı. Gezmek içi evden çıkan aile biranda yok oldu. Yetkililer bu tehlike için herkesi uyarıyor. Kış aylarında etrafın karla dolu olduğu bir gün bir aile birlikte dışarı çıkmak istediler. Anne, baba ve 2 çocukları yola koyulmak için dışarı çıktılar. Baba ise aracın üzerindeki karları temizlemek istedi. Anne ve çocuklarda babalarını arabada

Arabasındaki karları temizlerken hayatı karardı. Gezmek içi evden çıkan aile biranda yok oldu. Yetkililer bu tehlike için herkesi uyarıyor.

Kış aylarında etrafın karla dolu olduğu bir gün bir aile birlikte dışarı çıkmak istediler. Anne, baba ve 2 çocukları yola koyulmak için dışarı çıktılar. Baba ise aracın üzerindeki karları temizlemek istedi. Anne ve çocuklarda babalarını arabada bekliyorlardı. Baba karı temizlerken egzozun tıkandığını fark etmedi. Çok geçmeden aracın içerisinde bulunan anne ve çocuklar egzozun karla kapalı olmasından kaynaklanan içeriye dolan karbonmonoksit gazından zehirlendi.Gazdan zehirlenen aile fertlerinden anne Sashalynn Rosa ve 1 yaşındaki Messiah hayatını kaybetti. Diğer çocuk ise hemen hastaneye kaldırıldı. Fakat herşey için çok geçti. Minik Messiah da hayatını kaybetti. Bu olay 2016 yılının Ocak ayında gerçekleşti. Bu haber herkesin duyarlılığını kazanması için tekrardan gündeme getirildi. Yetkililer bu konu da herkesi uyarıyor. Karbonmonokit gazının kokusu ve sesi olmadığı için fark edilmiyor. Bu gazda egzozun karla kapalı olmasından kaynaklanıyor.Sürücüler için “Aracınıza binmeden önce donan veya içinde kar biriken egzozunuzu temizleyin ve aracınızı öyle çalıştırın. Eğer egzozu düzgün temizleyemezseniz, karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kalabilirsiniz. Aracınızın egzozunun işlevini düzgünce yerine getirebilmesi için egzozun etrafında kar olmadığından emin olun.” uyarısı yapıldı.

Karda yürürken düşmemek için nasıl yapmalıyım?

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdemir; “Özellikle bugünlerde ortopedik poliklinikler ve acil servislerde çok sık yaralanma, kırık-çıkık vakalarıyla karşılaşıyoruz. Bunların bir kısmı ciddi kırıklar bir kısmı da yumuşak doku yaralanmaları oluyor. Örneğin basit bir kaymayla, kuyruk sokumu kırığı hatta omurga kırıkları görülebiliyor” dedi.

  • Elleriniz cebinizde yürümeyin

Özellikle buza hakim olan bölgelerde yürümek bir hayli zor… Buzlu kesimlerde yürürken ellerinizi cebinizden çıkarmayı unutmayınız. Uzun adımlar yerine daha kısa adımlarla yürümeyi ve eskisinden daha dengeli yürümeye çalışın. Önünüze bakmayı ihmal etmemeliProf. Dr. Mustafa Özdemir “Bütün yaşlılar ciddi kırıklara adaydır. Yaşlılarda beyin fonksiyonları, reflekslerin gençlere göre daha yavaş olması travmaların önemli bir sebebidir. Vücut ani şekilde gerçekleşen travmalarda koruyucu mekanizmayı geliştiremeyebilir yani savunma mekanizmalarında yaşlılarda özellikle sorun vardır. Bu hastalarda Alzheimer ve demans (bunama) gibi başka hastalıklar varsa daha çabuk düşerler”dedi.

  • Çocukları koruyun

Karın yağdığını gören çocuklar hemen dışarı çıkmak ister. Bu eğlenceden onu mahrum bırakmak doğru olmaz tabi. Ancak çocuklar karda oynarken düşmelerine ve kırık oluşmasına karşı çok dikkatli olmalısınız.Prof. Dr. Mustafa Özdemir, “Çocuklar karda oynarken sık kaza geçirebiliyor. Özellikle ayak bileği, ön kol kırığı, el bileği kırıkları çocuklarda sık görülüyor. Bu nedenle çocukların ellerinde dengelerini yitirmelerine neden olacak şeylerin verilmemesi gerekiyor” diyor.