DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
CHP İstanbul Milletvekili,3. Havalimanı Mega Proje Değil Mega Felakettir

CHP İstanbul Milletvekili,3. Havalimanı Mega Proje Değil Mega Felakettir

CHP Yolsuzlukları Araştırma Birimi Başkanlığı da yapan CHP’li Aykut Erdoğdu, “3’üncü havalimanı İhalesi 22 milyar 152 milyon Euro + KDV’ye Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu’na verildi. Mega proje olarak gösterilmeye çalışılan bu proje ekolojik, teknik, hukuki ve ekonomik açıdan bir mega felakettir” değerlendirmesini yaptı. “İHALE YASAKLISIYDILAR” Erdoğdu, bu tespitini ise şu gerekçelere bağladı; “İstanbul’un son kalan

CHP Yolsuzlukları Araştırma Birimi Başkanlığı da yapan CHP’li Aykut Erdoğdu, “3’üncü havalimanı İhalesi 22 milyar 152 milyon Euro + KDV’ye Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu’na verildi. Mega proje olarak gösterilmeye çalışılan bu proje ekolojik, teknik, hukuki ve ekonomik açıdan bir mega felakettir” değerlendirmesini yaptı.

“İHALE YASAKLISIYDILAR”

Erdoğdu, bu tespitini ise şu gerekçelere bağladı; “İstanbul’un son kalan kuzey ormanlarını yok edeceği için ekolojik felakettir. Projenin yapılacağı yerin uçuş tehlikesi yaratan hava koşulları ve bu yerin kuş göç yolları üzerinde olması dolayısıyla teknik felakettir. Havaalanı ihalesini kazanan konsorsiyum yetkilisinin ihalenin yapıldığı tarihte ihalelere katılmaktan yasaklı olması, ihale şartnamesinin ihaleden sonra değiştirilmesi, sözleşmenin açık hükümlerine rağmen yapım ve işletme süresini uzatacak şekilde yer tesliminin 22 ay boyunca yapılmaması, proje müteahhitlerinin 630 milyon dolarlık rüşvet havuzu oluşturması gibi birçok yolsuzluk nitelikli işlem dolayısıyla hukuki felakettir. Havalimanı inşaatı tamamlanamasa, işletmeye alınamasa, bir tek uçak inmese dahi 11.1 milyar Euro tutarında Hazine garantisi verildiği için ekonomik felakettir.”