Berlin’de noel gecesi beş-altı genç, sokaklarda yaşayan bir evsizi metro istasyonunda uyurken yakmak istedi. 37 yaşındaki evsiz, istasyonda bulunan yolcuların müdahalesi sonucu yanarak ölmekten son anda kurtuldu.Olay, Türklerin ve diğer göçmen grupların yoğun bir şekilde yaşadığı Neukölln ile Kreuzberg semtlerinin sınırındaki bir metro istasyonunda gece saat 02:00 sularında meydana geldi. Alman Haber Ajansı DPA’nın haberine göre evsiz kişi metro istasyonunda bir bankta uyurken, söz konusu gençler elbisesini ve üzerine yorgan niyetine örttüğü kartonu yaktı. Aynı zamanda alkollü olduğu anlaşılan evsizin kurtulmasında çok sayıda insanın müdahale etmesi etkili oldu.

İNSAN ONURUNU HİÇE SAYAN BİR HAREKET

Olayla ilgili açıklamada bulunan Berlin İçişleri Senatörü Andreas Geisel, “Bugünler aslında insanların birbirini sevmesini en çok istediğimiz günler. Bunun yerine insan onurunu hiçe sayan bir hareketle karşı karşıyayız.” dedi. Yaşanan durumu dehşet verici bulunan senatör, evsizin hayatını kurtaran insanlara da hakiki insanlığı ortaya koydukları için teşekkür etti. Savcılık, faillerle ilgili cinayete teşebbüs etme suçuyla soruşturma başlattı. Ancak polis gençlerin kimliğine dair herhangi bir bilgi vermedi. Aynı şekilde gençlerin arandığı veya gözaltında olduklarına dair de bilgi paylaşılmıyor.Bundan birkaç hafta evvel aynı Neukölln semtinde yine metro istasyonunda bütün bir ülkeyi dehşete düşüren bir saldırı yaşanmıştı. Merdivenden inerken sırtından bir tekme darbesi alan bir kadının kolu kırılmıştı. Kadını tekmeleyen genç geçtiğimiz günlerde yakalandı. Polis kamera görüntülerinden aradan haftalar geçtikten sonra faydalandığı için hala eleştirilerin odağında.

METRODA ŞİDDET VAKALARI ASLINDA AZALIYOR

Berlin Ulaşım İşletmesi (BVG) Sözcüsü Petra Reetz, bu tür şiddet olaylarının çoğalmadığına dikkat çekti. 2011 yılında bu tür 880 saldırıyı kayıt altına aldıkları bilgisini veren Reetz, o günden bugüne saldırıların önemli derecede azaldığını, örneğin geçen yıl 484 şiddet olayının yaşandığığını dile getirdi.Metro Kurulu’ndan Dieter Puhl da evsizlere yönelik saldırıların artmadığını söyledi. Sokaklarda yaşayan evsilere yardım eden Puhl, “Yaşanan olay bizi üzdü, ancak bana göre bir artış söz konusu değil” dedi. Bununla birlikte bir insanı yakma girişimi sık yaşanmasa da halkı tedirgin edecek nitelikte. Geçtiğimiz kasım ayında Köln ana istasyonunun yakınlarında devriye gezen polisler, bir evsizin elbisesini yandığını fark etmiş, yaklaştıklarında ise söz konusu evsizin ölmüş olduğunu görmüşlerdi. Yapılan otopsi de 29 yaşındaki gencin bir şiddet vakası kurbanı olduğunu ortaya koymuştu. Gencin alevler yüzünden mi yoksa başka bir sebeple mi öldüğü ise açıklığa kavuşmadı.

EVSİZ BARKSIZLARIN SAYISI DURMADAN ARTIYOR

Bu tür olaylar nadiren yaşansa da Berlin’de evsizlerin sayısının arttığı ise bilinen bir gerçek.İstatistiklere göre başkente binlerce insanın başını sokacak bir evi yok. Sayıları ise tam olarak bilinmiyor. Uzmanlara göre bu sayı 3 bin ila 10 bin arasında değişiyor. Bu insanlara özellikle kış aylarında yardım eden Kış Yardımı adlı kuruluşun sunabildiği uyuma yeri sayısı ise sadece 700.Berlin Ulaşım İşletmesi kışın bazı metro istasyonlarını korunacak bir sıcak ortam arayanlar için açık tutuyor. Ancak metro durakları sadece dışarıya göre biraz sıcak ve son olaylar da her zaman korunaklı olmadıklarını gösteriyor.Bir diğer sorun ise son iki olayın göçmenlerin çoğunlukta yaşadığı Neukölln’de yaşanması. İlk olayda failin bir Müslüman olduğundan yola çıkanlar olmuştu. Ancak daha sonra failin bir Bulgar olduğu anlaşılmıştı. Son olayın faillerinin etnik ve dini kimliği özellikle TIR saldırısından sonra tartışma konusu olacak gibi görünüyor.

PAYLAŞ
İnternet haberciliğindeki ilk yılı ve bu sektördeki inceliklerle tanışmayı büyük bir kazanç olarak görüyor. Almanyalı Türkleri ilgilendiren sosyal konulara, özellikle de eğitime ilgi duyuyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız