DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
İddialar doğru çıktı! Saldırgan Çevik Kuvvet Polisi Mevlüt Mert Altıntaş

İddialar doğru çıktı! Saldırgan Çevik Kuvvet Polisi Mevlüt Mert Altıntaş

Bu akşam katıldığı sergi açılışında konuşma yaparken suikasta uğrayan Karlov’u öldüren kişi Çevik Kuvvet Polisi, Mevlüt Mert Altıntaş çıktı.

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde fotoğraf sergisinde Rusya Büyükelçisi Karlov konuşma yaptığı sırada silahlı saldırıya uğramış ve saldırganın Çevik Kuvvet Polisi olduğu iddia edilmişti. İddialar doğru çıktı. Saldırıyı gerçekleştiren kişi 24 Haziran 1994 Aydın Söke doğumlu Çevik Kuvvet Polisi, Mevlüt Mert Altıntaş çıktı.Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne yakın mesafede olan Güven Hastanesine kaldırılan Karlov tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. Karlov‘un durumunu öğrenmek için hastaneye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Recep Akdağ önemli açıklamalarda bulundu.Süleyman Soylu, suikastın Türkiye ve Rusya ilişkilerini bozmak için yapıldığınu savundu. Ayrıca saldırganın kimliği hakkında da açıklamalar yapan Soylu, Karlov‘u öldüren kişinin 24 Haziran 1994 yılında Aydın’da doğduğunu ve 2,5 yıldır görevde olan Mevlüt Mert Altıntaş olduğunu söyledi.Süleyman Soylu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“KIYMETLİ DOSTUMUZ HAYATINI KAYBETMİŞTİR”

“19 Aralık 2016 bugün saat 19.05 sularında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde fotoğraf sergisinde Rus Büyükelçisi Karlov’un konuşması esnasında silahlı bir saldırıya uğramıştır. Kaldırıldığı Güven Hastanesi’nde 19.53’te hayati bulgularının olmadığı tespit edilmesine rağmen hemen yapılan canlandırma müdahalesine cevap bulunamamış ve kıymetli dostumuz hayatını kaybetmiştir. Dostumuz, Rusya halkına ve ailesine başsağlığı dileklerini iletiyor, acılarını yürekten paylaşıyoruz.

“SİLAHLI ÇATIMA SONRASI SALDIRGAN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

Silahlı saldırı duyulur duyulmaz hemen olayın yakınında Çankaya Polis Merkezi ekipleri intikal etmiştir ve silahlı saldırgana müdahale etmişlerdir. Özel Harekat ekipleri gelmiş, ve ekiplerle saldırganın arasındaki silahlı çatışma sonrası saldırgan etkisiz hale getirilmiştir.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ

Saldırgan 24 Haziran 1994 Aydın Söke doğumlu Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu, İzmir’de polis yüksek okulu mezunu halen Ankara Çevik Müdürlüğü’nde görev yapan ve 2,5 yıldır bu görevde bulunan Mevlüt Mert Altıntaş. 3 kişi yaralandı.​

YARALILARIN DURUMU

Yaralılarımızdan birisi ayağından, birisi de kolundan şu anda tedavi altındadır. Saldırganın bağlantıları araştırılmaktadır. Bu vesile ile tekrar bağ sağlığı diliyoruz. Bu suikast, bu saldırı, bu terör eylemi Türkiye-Rusya ilişkilerine gerçekleştirilmiş bir terör eylemidir. Büyük bir provakasyondur.Türkiye Rusya ilişkilerinin çok iyi olduğu bir dönemde gerçekleştirilen bu acımasız terör eyleminin Türkiye’ye sıkılmış bir kurşun olduğunu ve milletimizin emanetinde olan bir dostumuza hain bir eylem olduğunu düşünüyoruz. Dışişleri Bakanımız uçaktan iner inmez bizi aradı. Savunma Bakanımız Rusya’ya uçacaktı. Çok önemli bir toplantıyı birlikte gerçekleştireceklerdi. Bilinmelidir ki bu suikast bizi ve ülkemizi derinden üzmüştür. Bu saldırı ve terör olayı bizi ve ülkemizi derinden yaralamıştır. Hem Rusya’ya, dostumuz Rusya halkına ve aynı zamanda kıymetli ailesine başsağlığı dileklerimizi tekrar iletiyoruz. Bundan sonraki açıklamalarda olayların gelişimiyle ilgili olarak kamuoyu ile paylaşacağız.”