DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Sezeryan oranı gereksiz yüksek olan hastanelere yaptırım geliyor

Sezeryan oranı gereksiz yüksek olan hastanelere yaptırım geliyor

“Ordu İli Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı’na” katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sezeryan konusunda ciddi yaptırımlar için hazırlık yaptıklarını vurguladı. Sezeryan oranını gereksiz yere yükselten hastanelere ve hekimlere yönelik çalışma başlatıldığı öğrenildi. Gereksiz Sezeryan doğuma ceza Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Sezaryen konusunda ciddi yaptırımlara hazırlıklık yapıyoruz. Sezaryen oranı gereksiz yere yüksek olan hastanelere, aynı şekilde sezaryen

“Ordu İli Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı’na” katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sezeryan konusunda ciddi yaptırımlar için hazırlık yaptıklarını vurguladı. Sezeryan oranını gereksiz yere yükselten hastanelere ve hekimlere yönelik çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Gereksiz Sezeryan doğuma ceza

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Sezaryen konusunda ciddi yaptırımlara hazırlıklık yapıyoruz. Sezaryen oranı gereksiz yere yüksek olan hastanelere, aynı şekilde sezaryen oranı gereksiz yere yüksek olan hekimlerimize bir takım yaptırımlar gelecek.” dedi.Sezeryan oranında yükselme görülen ve gereksiz yere sezeryan yapan hekimlerin tespit edilerek, hekimlerin normal doğum alanında eğitim alacaklarını yapılan yaptırımlara uymayanların cezalandırılıcağı belirtildi.Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Sezaryen hem anne için hem de bebeği için gereksiz yapıldığında ölüm riskini artıran, annenin konforunu bozan, bebeğin de sonraki hayatı boyunca sağlığını olumsuz etkileyen bir husus. Çok yakın zamanda Harvard Üniversitesi’nden bir bilimsel açıklama çıktı. Sezaryenle doğan bebeklerde şişmanlık oranı daha yüksek. Aynı şekilde enfeksiyon oranları yüksek. Buna benzer birçok örnek daha var. Dolayısıyla bu sezaryen meselesinde bütün kurumlarda ama özellikle özel sektöre ait kurumların ve hastanelerin itina etmesi gerekiyor. Bu meselenin üzerinde biz ısrarla durmaya devam edeceğiz.”