DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Sigmar Gabriel de İncirlik Üssü konusunda rest çekti

Sigmar Gabriel de İncirlik Üssü konusunda rest çekti

İncirlik Üssü tartışmalarına Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel de dahil oldu. Norbert Lammert’in ardından o da askerlerimizi çekeriz açıklamasında bulundu.\r\n\r\n

İncirlik Üssü tartışmalarına Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel de dahil oldu. Norbert  Lammert’in ardından o da askerlerimizi çekeriz açıklamasında bulundu.Almanya ve Türkiye arasında İncirlik Üssü gerginliği hızla tırmanıyor. Türkiye’nin alınan ‘soykırım’ kararının ardından İncirlik Üssü ziyaretini yasaklaması Alman siyasetinde büyük çatlaklar vermeye başladı. Türkiye’deki Alman vekillere yapılan ziyaretlerin yasaklanması sonrasında Almanya sürekli hareket halinde. Tartışmanın çıkmasında buna yana Almanya’nın tek gündemi İncirlik Üssü.Norbert Lammert getirilen bu yasağa sert tepki gösterip, yasağın kaldırılmaması halinde Türkiye bulunan askerlerini geri çekeceği açıklamasında bulunmuştu. Norbert Lammert’in ardından bir rest de Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Gabriel’den geldi. Mitteldeutsche Gazetesine verdiği röportajda ise  “Eğer parlamenterler kendi askerlerini ziyaret edemezse, o zaman askerler orada kalamaz. Bu çok açık” sözlerine yer verdi.

Norbert Lammert: ‘Askerlerimiz orada kalamaz’

Almanya ve Türkiye arasındaki İncirlik krizi günden güne artıyor. Bu durum ile ilgili son açıklama Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert ’ten geldi.1915 olaylarına ‘soykırım’ olarak niteleyen Almanya’nın İncirlik Üssü ziyaretine gelen yasak ile iki ülke arasındaki gerilim git gide artıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Recep Tayyip Erdoğan ile uzun görüşmelerinin ve ricalarının ardından sonra bile izin çıkmamıştı. Bu durum Angela Merkel ve Recep Tayyip Erdoğan arasında bir restleşmeye dönüştü. Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert son olarak tehdit gibi açıklamalar da bulundu.Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, ALMAN gazetesi Süddeutschhe Zeitung’e yaptığı konuşmadan ise “Belki bir kez daha şunu açıklığa kavuşturmak lazım. Meclis, Alman askerlerinin yurt dışında uluslararası misyonlarda görev almalarına prensip olarak sadece orada ihtiyaç duyuluyorsa ve isteniyorsa onay verir. Askerler bir yerde istenmiyorsa, orada devamlı kalamaz” sözlerine yer verdi.

Merkel, İncirlik Üssü için Erdoğan’la görüştü

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, Polonya’nın başkenti Varşova’da 28 ülkenin liderlerinin katılımı ile başlayan toplantı sonrası Merkel, Erdoğan ile görüşme yaptı. Merkel, İncirlik Üssü için Erdoğan’dan izin almak ve bu krizin ortadan kalkması için adım attı. Merkel, milletvekillerinin İncirlik Üssü’nde Alman askerlerini ziyaret etmesinin gayet doğal olduğunu, askerlerin oraya gönderilmesine Alman parlamentosunun izin verdiğini, Türkiye’nin güvenliği için orada bulunduklarını anlatmak istedi. Fakat tüm bunlara rağmen Erdoğan’dan İncirlik Üssü için onay çıkmadı.Merkel bu görüşmenin ardından “Bu anlaşmazlıklar bir görüşmeyle giderilemez. Fakat konuşmuş olmamızın da önemli olduğuna inanıyorum” açıklamasını yaptı.