DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Turşunun depresyona inanılmaz faydaları

Turşunun depresyona inanılmaz faydaları

Türk sofralarının vazgeçilmezlerinden birisi olan turşu, özellikle yemeklerin yanına çok yakışıyor. Peki turşunun faydaları hakkında bilginiz var mı?

Türk sofralarının vazgeçilmezlerinden birisi olan turşu, özellikle yemeklerin yanına çok yakışıyor. Peki turşunun faydaları hakkında bilginiz var mı?William and Mary Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre, salatalık turşusu ve diğer turşuların kişinin ruh halini düzenlediğini vücuttaki serotonin seviyesini yükselttiğini ortaya koydu. Ayrıca turşu, depresyon bulguları taşıyan kişilerde de antidepresan görevi göstermekte.Uzmanlara göre bağırsağımızda beynimizdeki kadar nörotransmitter bulunduğundan dolayı, bağırsağı ikinci beyin olarak kabul ediliyor. Şunu bilmenizde yarar var ki, bağırsak problemleri yaşayan kişilerin daha çok stres ve kaygı sorunları ile karşı karşıya kaldığı bilinmekte.Maryland Üniversitesi tarafından 700 öğrenci üzerinde yapılan araştırmada turşu tüketen kişilerin daha az stresli olduğu gözlemlendi.Sadece turşu değil yoğurt, bitter çikolaa, miso çorbasıda  ruh halinizi koruyacak gıdalardan.Haberimizde verilen bilgilere yönelik önerileri denemeden önce bir hekime başvurarak herhangi bir alerjik durumunuzun olup olmadığını öğreniniz.

Serotonin nedir?

Serotonin (5-HT ya da 5-hidroksitriptamin), insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir . Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. Yapısal olarak monoamin grubuna girer ve triptofan aminoasitinden sentezlenir.Beyinde serotonin kimyasalı salındığında kan damarları kasılarak daralır; serotonin düzeyi düştükçe genişler.Migren atağından önce vücuttaki serotonin düzeyi yüksek olmakta, atak geçtikten sonra da düşmektedir.Açlık, yorgunluk, stres, yemek, ışık ve ilaç gibi faktörlerin tamamı insan vücudundaki serotonin düzeyini etkilemektedir. Stres ve düşük kan şekeri serotonin düzeyini düşürürken; oksijen, kusma, içinde aminler bulunan gıdalar (örneğin: peynir, çikolata, portakal, mandalina, domates) ve içinde triptofan isminde bir çeşit amino asit bulunan gıdalar, (örneğin süt, hindi eti ) serotonin düzeyini yükseltmektedir.Bunun dışında insan vücudundaki serotonin düzeyini, çeşitli hormonlar da etkilemektedir. Örneğin kadın vücudundaki östrojende (kadınlık hormonu) artma, serotonin düzeyinde de bir artışa neden olmakta; aynı şekilde, kadınların âdet görmeleri sırasında, östrojen hormonlarında düşüş olması, serotonin düzeyini de düşürmekte ve bu durum, kan damarlarının aşırı genişlemesi sonucu, kadınlarda migren başlamasına neden olabilmektedir. Ayrıca serotonin dopaminerjik nöronlardaki reseptörlerine bağlanarak dopamin salgılanmasını azaltmaktadır. Serotonin eksikliğinin depresyon oluşumu üzerinde etkisi vardır. Depresyon ve anksiyete tedavilerinde serotonin geri alım inhibitörü (serotoninin tekrar kullanımı için sinaps aralığından, salgılandığı nörona geri alımını yok eden) ilaçlar kullanılır.