DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Alman ordusunun başı cinsel taciz vakalarıyla dertte

Alman ordusunun başı cinsel taciz vakalarıyla dertte

Alman Federal Ordusu’nda bir cinsel şiddet skandalı daha patlak verdi. Savunma Bakanlığı’ndan Federal Meclis’e ulaşan bir mektuba göre Bavyera’nın Bad Reichenhall kasabasındaki bir çavuş aylarca erler ve üst rütbeli askerlerin cinsel tacizine uğramış. Mektuba göre olay 2015 yılının kasım ayından 2016 yılının eylül ayına kadar devam etmiş ve çavuşun şikayeti üzerine ortaya çıkmış. Çavuş, bu

Alman Federal Ordusu’nda bir cinsel şiddet skandalı daha patlak verdi. Savunma Bakanlığı’ndan Federal Meclis’e ulaşan bir mektuba göre Bavyera’nın Bad Reichenhall kasabasındaki bir çavuş aylarca erler ve üst rütbeli askerlerin cinsel tacizine uğramış.

Mektuba göre olay 2015 yılının kasım ayından 2016 yılının eylül ayına kadar devam etmiş ve çavuşun şikayeti üzerine ortaya çıkmış. Çavuş, bu süre zarfında defalarca ayrımcılığa ve sözlü ve fiili olarak cinsel tacize uğradığını ve Aşağı Saksonya’daki bir stajdan sonra birliğine geri dönemeye korktuğunu anlatmış.

14 ZANLI ASKERE KARŞI SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Mektupta 14 zanlıya karşı soruşturma başlatıldığı da yazılı. Bunlardan ikisi başçavuş, ikisi astsubay ve onu er.

Ocak ayında Pfullendorf’ta açığa çıkan orduda cinsel taciz skandalı ise Almanya’nın gündeminde uzun süre kalmıştı. Skandal, acemi erlere yönelik küçük düşürme, askerler arasında şiddet ritüelleri ve cinsel tacize kadar vardığı için olaya Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen bizzat müdahalede bulunmuştu.

İddialara göre sıhhiye erlerinin eğitimi esnasında cinsel tacize başvurulmuş, nöbet tutan askerler arasında ise iğrendirici şiddet ritüelleri tespit edilmişti. Genel Müfettiş Volker Wieker de, kışladaki Özel Operasyonlar Eğitim Merkezi’ne özel soruşturmacı gönderdikten sonra suçlamalar daha da yoğunlaşmış ve yedi askerin derhal ihraç edilmesi için dilekçe verilmişti.

AKIL ALMAZ UYGULAMALARI BİR KADIN TEĞMEN AÇIĞA ÇIKARMIŞTI

İlk soruşturma aslında geçen yılın ekim ayında kadın bir teğmenin Savunma Müsteşarı Hans-Peter Bartels ve Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’e başvurması üzerine başlatılmıştı. Bu teğmen, kışladaki sıhhiye eğitimi esnasında akıl almaz sahnelere şahit olmak zorunda kaldığını söylemiş ve askerlerin silah arkadaşlarının gözü önünde tamamen soyunmak zorunda kaldığını anlatmıştı. Teğmenin iddiasına göre çırılçıplak soyunan askerlerin görüntüleri eğitmenler tarafından filme alınmıştı.

CİNSEL TACİZ VİDEOYA ALINMIŞ VE FOTOĞRAFLARI ÇEKİLMİŞ

Teğmenin iddiaları bununla da sınırlı değildi. Örneğin eğitmenler erkek kadın ayırt etmeden makata fitil tatbik etme gibi tıbbi olarak tamamen gereksiz olan ve açık bir şekilde cinsel taciz içeren uygulamalara başvurmuş ve bunu talimin bir parçası olarak lanse etmiş. Bu görüntülerin de fotoğrafı çekilmiş. Spiegel’in haberine göre yapılan araştırmalar teğmenin iddialarını doğruluyor.

Suçlanan birlik, sıhhiyede bulunan bütün hava, kara ve deniz birliklerinin eğitimini veriyor ve komando birliklerini de eğitip onlarla birlikte tatbikata çıktığı için özel eğitilmiş asker kategorisinde yer alıyor.