DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Nobel Barış Ödülü’nün sahibi belli oldu!

Nobel Barış Ödülü’nün sahibi belli oldu!

Nobel Barış Ödülü’nün bu yıl ki sahibi Kolombiya Devlet Başkan Juan Manuel Santos oldu. Juan Manuel’in bu başarısı büyük bir çoşku ile karşılandı.\r\n\r\n

Nobel Barış Ödülü’nün bu yıl ki sahibi Kolombiya Devlet Başkan Juan Manuel Santos oldu. Juan Manuel’in bu başarısı büyük bir çoşku ile karşılandı.Norveç Nobel Komitesi, uzun süren iç savaşı sona erdirmek için büyük çaba harcayan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’u Nobel Barış Ödülü’ne layık gördü. Norveç Nobel Komitesi’nden yapılan açıklamada  “Bu yılki Barış Ödülü’ne, ülkesinde 50 yıldan uzun süren ve en az 220 bin kişinin yaşamını yitirmesine ve 6 milyon kişinin de yerlerinden olmasına neden olan iç savaşı sona erdirmek için kararlı bir biçimde çaba harcayan Devlet Başkanı Santos layık görüldü. Ödül, aynı zamanda yaşadıkları büyük güçlükler ve suistimallere karşın adil bir barış umudundan vazgeçmeyen Kolombiya halkına, sivil savaşın sayısız kurbanının yakınlarına ve barış sürecine katkıda bulunan tüm taraflara bir armağan olarak görülmelidir.”  sözlerine yer verildi.

Kolombiya Başkanı Santos Nobel Barış Ödülü’nün sahibi oldu

nobel-baris-oduluBu ödüle layık görülen Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’un hükümet ile FARC arasında önemli görüşmeler başlattığını ve bu görüşmelerin olumlu sonuçlanması için büyük çaba sarf ettiğini belirten açıklamanın devamın ise şu ifadeler yer aldı..“Her ne kadar barış anlaşması tartışmalara yol açtıysa da Santos, Kolombiyalı seçmenlere barış anlaşmasıyla ilgili fikirlerini referandumda dile getirmeleri için olanak tanıyarak önemli bir rol oynamıştır. Referandumdan çıkan sonuç, Devlet Başkanı Santos’un arzu ettiği şey değildi. 13 milyon Kolombiyalının oy kullandığı referandumda az bir farkla ‘hayır’ sonucu çıktı. Bu sonuç, Kolombiya’nın geleceğiyle ilgili ciddi bir belirsizliğe yol açtı. Barış sürecinin askıya alınması ve sivil savaşın yeniden alevlenmesi tehlikesi baş gösterdi. Bu durum, Devlet Başkanı Santos ve FARC lideri Rodrigo Londono’nun liderliğini yaptığı tarafların ateşkesin devam ettirmesini daha da önemli kılıyor.Seçmenlerin çoğunluğunun barış anlaşmasına ‘hayır’ dediği gerçeği, barış sürecinin ille de bittiği anlamına gelmez. Referandum, barışa karşı bir oylama değildi. ‘Hayır’ oyu kullananların reddettiği barış değil, belirli bir barış anlaşmasıydı. Norveç Nobel Komitesi, Devlet Başkanı Santos’un tüm tarafları barış sürecinde ilerleme kaydetmek için geniş tabanlı bir ulusal diyaloğa davet etmesinin önemine dikkat çekiyor. Barış anlaşmasına karşı çıkanlar bile bu tür bir diyaloğu memnuniyetle karşıladı. Tüm tarafların barış görüşmelerinde üzerlerine düşen sorumluluğu alacağını ve sürece yapıcı katkıda bulunacaklarını umut ediyoruz.”