DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
ODTÜ: Bakan’la konusulan yol farkli bir yol

ODTÜ: Bakan’la konusulan yol farkli bir yol

ODTÜ basın merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Bakan Bayraktar’ın basın mensuplarına yaptığı açıklamaya dayanarak, “ODTÜ içinde bir yol açacağız, ODTÜ rektörünü davet ettim, ‘Sen talepte bulun’ dedim. Kendisi talep ettiği halde ODTÜ yine eylem yapıyor” şeklinde bir ifadeye haberlerde yer verildiği anımsatıldı. Basında yer aldığı şekliyle, ODTÜ Yerleşkesinden geçirilmesi planlanan iki yolun karıştırıldığı belirtilerek, şu ifadelere

ODTÜ basın merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Bakan Bayraktar’ın basın mensuplarına yaptığı açıklamaya dayanarak, “ODTÜ içinde bir yol açacağız, ODTÜ rektörünü davet ettim, ‘Sen talepte bulun’ dedim. Kendisi talep ettiği halde ODTÜ yine eylem yapıyor” şeklinde bir ifadeye haberlerde yer verildiği anımsatıldı.

Basında yer aldığı şekliyle, ODTÜ Yerleşkesinden geçirilmesi planlanan iki yolun karıştırıldığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“ODTÜ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında, Sayın Bakan’ın daveti üzerine 2011 yılı yaz aylarında yapılan görüşmede konuşulan yol, Anadolu Bulvarı’nın devamı olan ve ODTÜ’nün sınır bölgesinden kuzey-güney doğrultusunda geçen yol değil, Eskişehir Yoluna paralel olarak doğu-batı yönünde ODTÜ’nün içinden geçmesi istenen bir başka yoldur. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2007’de plana koyduğu ve doğu-batı yönünde hemzemin olarak (yüzeyden) geçtiği için kampüsü ikiye bölecek olan Eskişehir Yolu’na paralel bu yol, Danıştay tarafından iptal edilmiştir. Bu durum aynı toplantıda Sayın Bakan’a aktarılmıştır. Eskişehir Yoluna paralel olan yolun, ODTÜ’nün Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmalarında da savunduğu gibi, hemzemin olarak (yüzeyden) değil bir tünel olarak yapılması Sayın Bakan tarafından da uygun görülmüştür. Bu ikinci yol Bakanlık onayına sunulan planda tünel olarak yer almıştır.”

Bayraktar ile yapılan görüşmeden sonra, Anadolu Bulvarı’nın devamı olan yol ile ilgili bir plan değişikliğinin yapılmadığı vurgulanarak, basında yer alan ifadelerin, diğer yolla ilgili olduğunun düşünüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, “Anadolu Bulvarı’nın devamı olan yolun, doğal çevre ile 100. Yıl-Çiğdem mahallelerinin sosyal dokusu ve fiziksel çevresi üzerinde yaratacağı olumsuz etkilerin yetkililer tarafından değerlendirilmesinin, bölge sakinleri ile görüşülmesinin ve mümkün olan proje iyileştirmelerinin sorunun çözümüne katkı sağlayacağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulunuldu.