DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
06 Ocak Cuma reyting sonuçları | Reyting oranları

06 Ocak Cuma reyting sonuçları | Reyting oranları

06 Ocak Cuma reyting sonuçları belli oldu.

06 Ocak Cuma reyting sonuçları belli oldu. Reyting oranlarında hangi dizi birinci oldu? Reyting sıralamasına göre dün en çok hangi haber bülteni izlendi? İşte 07.01.2017 reytingleri…Her yıl olduğu gibi bu yılda yılın ilk haftasında çoğu dizi reklam fiyatları düzenlemesi ve diğer anlaşmaların yenilenmesinden dolayı ekrana gelmedi. Tekrar bölümüyle ekranlara gelen Arka Sokaklar dizisi günü yine zirvede tamamladı.

06 Ocak Cuma reyting sonuçları

TOTAL reytinglerine göre dünün birincisi tekrar bölümüyle ekrana gelen Kanal D’nin başarılı dizisi Arka Sokaklar oldu. Dünün en çok izlenen Ana Haber Bülteni Show Ana Haber oldu. Reyting listesinde ikinci sırada yer alıyor. Listenin üçüncü sırasında Show Tv’de yayınlanan ‘Güldür Güldür’ programının tekrar bölümü yer alıyor. Dördüncü sırada Atv Ana Haber yer alırken, beşinci sırada da Fox Tv’de yayınlanan Fatih Portakal ile Fox Ana Haber Bülteni yer aldı.

Reyting Nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir. Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş durumu, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir.  Z kanalında yayınlanan Aprogramının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

Reyting Nasıl Ölçülür?

Reyting oranlarının ölçülebilmesi için öncelikli olarak bir cihaza ve bu cihazı yerleştirecek bir haneye ihtiyaç duyulur. Reyting ölçümlemelerini yapan cihaza peoplemeter adı verilir. Peoplemeter’lar belirli sayıda belirli hanelere yerleştirilir ve bu hanelerin hangileri olduğu asla bilinmez. Bu cihazlar sayesinde hangi programın ne sıklıkla, hangi aralıklarla ve ne kadar süreyle izlendiği tespit edilir. Ülkemizde 80’li yılların sonundan itibaren ölçülmeye başlanan reytingler, toplamda 2200 civarı haneye yerleştirilen peoplemeter’lardan alınan veriler sonucunda oluşur.

Reyting Neden Ölçülür?

Reyting ölçümlemelerinin neden yapıldığı sorusuna yekten verebileceğimiz cevap; Cem Yılmaz’ın tabiriyle “tamamen duygusal” nedenlere bağlıdır. Medya kuruluşları hepimizin bildiği gibi ticari kuruluşlardır ve kar amacı güderek faaliyetlerini sürdürürler. Televizyon da en büyük medya kuruluşu olarak tanımlanabilir. Hiç şüphe yok ki en büyük medya kuruluşu için en büyük kar oranı olması gereklidir. Bu kar da tahmin edebileceğiniz gibi reklamlar sayesinde sağlanmaktadır. Reyting oranları en başta, hatta tamamen reklam verenler için uygulanan bir yöntemdir. Ölçülen reyting oranlarına bakarak reklam verenler hangi televizyon kanalının, hangi programı daha fazla izlendiyse reklamını o kanalın o programına vermek ister. Dolayısıyla reyting ölçümleri kanalların reklam alabilmesi için gerekli olan bir ölçümdür.

 Reyting Sonuçları Nasıl Belirlenir?

Reyting oranları belirlenip, reyting sıralaması yapılırken izleyiciler çeşitli gruplara ayrılır. Bu gruplar peoplemeter konulan hanedeki reisin eğitim ve iş düzeyine göre kategorize edilir. İzleyici grupları çeşitlilik göstermekle beraber temelde dört ana grup vardır. Bu gruplar AB, C1, C2 ve DE şeklinde ayrılır. Reyting sıralaması AB izleyici kitlesiyle başlar ve DE’ye doğru grupların eğitim seviyeleri ve mesleki refah düzeyleri standartların altına düşmektedir. Bu grupların tamamını oluşturan temsil sistemine ise total (genel) grup adı verilir. İzleyicilerin bu şekilde kategorize edilmesinin nedeni; her izleyicinin sosyal yaşamı, iş hayatı ve eğitim düzeyine göre farklı izleme alışkanlıkları olmasından kaynaklanmaktadır. Bu şekilde bir segmentasyon reklam verenin ürününü hangi programa koyması gerektiği hakkında kendisine bilgi vermektedir.06 Ocak Cuma reyting sonuçları | AB grubu26 Aralık reyting sonuçları.