DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Ağır vasıta kullanıcıları bu habere dikkat!

Ağır vasıta kullanıcıları bu habere dikkat!

Ağır vasıta kullanıcıları bu haberi okumadan yola çıkmasın. Gelen yeni düzenleme ile ağır vasıtalar zorunlu olarak 3. köprüyü kullanacak.\r\n\r\n

Ağır vasıta kullanıcıları bu haberi okumadan yola çıkmasın. Gelen yeni düzenleme ile ağır vasıtalar zorunlu olarak 3. köprüyü kullanacak.Ağır vasıta kullanıcılarını kapsayan bu uygulama 26 Ağustos’dan itibaren zorunlu hale geliyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kurban Bayramı’nda köprünün ücretli mi ücretsiz mi olacağı sorularına ise, “Ancak ancak sayın Cumhurbaşkanımız her zaman sürprizler yapmayı sever. O gün bir talimatları olursa arkadaşlarla birlikte değerlendiririz” şeklinde cevap verdi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü için incelemelerde bulundu.

Kubran Bayramı’nda köprü ücretli mi?

Ahmet Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne yaptığı incelemeler sonrasında yöneltilen soruları cevapladı. Kurban Bayramı boyunca köprünün ücretli mi yoksa ücretsiz mi olacağı sorularına ise  “Osmangazi Köprüsü hemen bayram tatilinin başlangıcı ile açıldığı için sayın Cumhurbaşkanımızın öyle bir talimatı oldu. Dolayısıyla ücretsiz oldu. Eğer ‘26’sında bayrama ücretsiz olsun’ derseniz 26 gün ücretsiz yapmak lazım ki bu sürdürülebilir değil. Ancak ancak sayın Cumhurbaşkanımız her zaman sürprizler yapmayı sever. O gün bir talimatları olursa arkadaşlarla birlikte değerlendiririz. Bizde sizinle birlikte 26’sında sayın Cumhurbaşkanımızdan öğrenmiş olacağız” dedi.

Geçiş Ücreti ne kadar?

Bakan Ahmet Arslan, köprünün geçiş ücretine ilişkin sorulara ise  “Uluslararası bir proje olması ve finansmanının ağırlıkla yurt dışından temin edilmesi nedeniyle dolara endeksli bir sözleşme hazırlamıştık. Sözleşmemizde yer alan bedel 3 dolar artı KDV’dir otomobiller için. Köprünün geçiş ücreti için 1 Ocak’taki kur esas alınır ve Türk lirasına çevrilir. Dolayısıyla 26 Ağustostan itibaren köprü geçiş ücretinde 1 Ocak dolar kuru uygulanacaktır. Sene sonuna kadar otomobiller için geçiş 9.90 kuruş olacak. Ücrette bir değişiklik söz konusu değil” şeklinde cevap verdi.

“Ağır vasıtalar 3. köprüyü kullanmak zorunda!”

kopru-vasita-zorunluluk26 Ağustos’ta uygulanmaya başlanacak olan ‘ağır vasıtaların 3. köprüyü kullanma zorunluluğu’ hakkında ise,  “İstanbul’un üzerindeki yükü azaltacağız dedik. Bu yükü azaltmanın olmazsa olmazı ağır vasıtanın 3. Köprüyü kullanma zorunluluğu getirilmesi. İBB bunun çalışmasın yapıyor. Ağır vasıtalar bu köprüyü kullanacaklar. Her ne kadar mesafe uzuyor gibi gözükse de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde yaşanan sıkışıklığı düşündüğümüzde burası onlar için de avantajlı olacak. Malum sabah 4 saat, akşam 4 saat köprüyü kullanamadıkları bir süre var. Kullanamadıkları gibi o sürede gelip bir yerde bekleme zorunlulukları var, orada oluşan trafik var. Bunu da engellemiş olacağız. 7-24 bütün ağır vasıtalar bu köprüyü kullanacaklar. Ağır vasıtalara kesinlik 2. Köprüyü kullanamayacaklar. 26 Ağustos itibariyle Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanacaklar” dedi.