DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Erol Evgin’e sert sözler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Erol Evgin’e sert sözler

Balçiçek İlter’e verdiği röportajda söylediği sözler büyük tepki çeken Erol Evgin’e bir tepkide Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi.

Erol Evgin’in geçtiğimiz günlerde Balçiçek İlter’e verdiği röportajda söylediği sözler sosyal medyayı sallamıştı. Tepkilerin hedefindeki Erol Evgin kendisinin yanlış anlaşıldığını tepki gösterenlerin röportajın tamamını okumasını istemişti.

Bugün Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da Erol Evgin’i sert sözlerle eleştirdi.

Sen sanatçı olsan ne olur, profesör olsan ne olur, doçent olsan ne olur?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erol Evgin’i bu sözlerle eleştirdi;

“Bunlar kendi şerleriyle, kendi şirretlikleriyle, kendi karanlık ilişkileriyle milleti korkutmaya çalışıyorlar. Kendilerine buradan diyorum ki boş atıp dolu tuttuğunuz günler geride kaldı. Artık bu milletin size de söylediklerinize de yayınladığınız bildirilere de itibarı yoktur. Milletle, milletin değerleriyle, tarihiyle, kültürüyle ve milletin temsilcileriyle kavga etmekten vazgeçmezseniz kendi çirkinliğinizin içinde boğulup gideceksiniz. Çıkmış bir tanesi kalkıyor diyor ki, bu muhtarların seçilmesini yanlış buluyorum, herkesin oyu geçerli olmamalıdır, milletin içinde de böyle tefrike gidenler var. Bunlar ne cins adamlar. Sen sanatçı olsan ne olur, profesör olsan ne olur, doçent olsan ne olur? Önce millete saygı duyacaksın, saygı, bu milletin hiçbirini küçümseyemezsin.”

İşte Erol Evgin’in o sözleri:

“Galiba eğitimli ülkeler için iyi bir çözüm demokrasi. Bize fazla geliyor. Bir manken kızımız “Dağdaki çoban ile benim oyum bir mi?” olacak demişti hatırlarsanız… Hoş değil o tanım ama şunu düşünüyorum; Okuma yazma bilmeyen, oyuna parmak basan bir kardeşimizle, ablamızla, annemizle 3 üniversite bitirmiş birinin birer oy hakkı olması adaletli mi geliyor size sorarım. Hiç hakça değil.

Bana adaletli gelmiyor bu durum. Herkes seçebilmeli tabii. O parmak basan ablamız muhtarını seçsin, biraz daha iyi eğitim alanı belediye başkanını seçsin.”

Gelen tepkilerden sonra Evgin bu açıklamayı yapmıştı:

“Bir gazeteye verdiğim röportajda; sağlıklı bir demokraside eğitimin önemini vurgulamak için verdiğim bir örnekten yola çıkarak yorum yapanlardan, röportajın tamamını okumalarını rica ediyorum. O kısa sohbette adalet ve eşitlik kavramları birbirine girmiş gibi görünüyor olabilir. Benim adaletten, eşitlikten ve demokrasiden yana olduğumu beni tanıyan herkes bilir. Rahmetli Vehbi Koç’un ünlü sözleri benim de anayasamdır: “Devletim ve ülkem var oldukça ben de varım. Demokrasi varsa hepimiz varız.”