DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Dikkat! Alman polisi uyardı…

Dikkat! Alman polisi uyardı…

2016’nın son günlerini yaşarken yeni yılın heyecanı da yavaş yavaş insanları sarmaya başladı. Fakat Alman polisi vatandaşları ‘havai fişek’ konusunda uyardı.\r\n\r\n

2016’nın son günlerini yaşarken yeni yılın heyecanı da yavaş yavaş insanları sarmaya başladı. Fakat Alman polisi vatandaşları ‘havai fişek’ konusunda uyardı.Yeni yıla yaklaşırken çoğu her yerde hazırlıklar yavaş yavaş başladı. Yılbaşı gecelerinde yeni yılı kutlamak için çok sayıda havai fişek ve patlayıcılar kullanılıyor. Bu tarz patlayıcılarda istenmeyen kazalara neden oluyor. Almanya’da Federal Malzeme Araştırma Test Enstitüsü (BAM) ise Alman vatandaşlarını meydana gelebilecek kazalara karşı uyardı. Almanya Federal Malzeme Araştırma Test Enstitüsü’nde görev alan  piroteknik uzmanları satışa sunulacak olan yılbaşı patlayıcıların da şu maddelere dikkat edilmesini istedi.

Alman Polisi Uyardı

  • Reşit olmayanlara satış yapılmayacak

29 Aralık perşembe gecesi satışa sunulacak olan patlayıcıların üzerinde Avrupa uygunluk ilkesi ‘CE’ ve ‘BAM 0589’ sertifika numarası olması gerekiyor. Ve Asya ülkelerinden kaçak yollarla giren patlayıcıların çok fazla güvenliği olmadığını belirterek, kullanılmasını istemedi. Bu tarz patlayıcıların reşit olmayan gençlere satılmasının yasak olduğunu altını çizdi. Bunun yanı sıra patlayıcıların yere konulduktan sonra teker teker ateşlenmesi, fırlatarak atılmaması ve gösteriyi seyredenlerinde uzak bir mesafede olması istendi.

  • Yılbaşı sabahı 5’den sonra patlayıcıları kullanmak yasak

Yılbaşındaki kutlamaların ardından bu patlayıcıların sabah 5’te kullanılması yasaklandı. Özellikle benzin istasyonu, yanıcı maddelerin bulunduğu depo, iş yerleri, hastane, kreş, okul, huzur evi, otel, ibadet yerleri, resmi binaların yakınlarında patlayıcıların kullanımı kesinlikle yasak. Geçtiğimiz yıl Almanya’da beş tonun üzerinde patlayıcı ele geçirilmişti.

  • Fransa sınırında da denetimler başlıyor

Fransa’da hemen hemen her yılbaşında meydana gelen araç kundaklama eylemleri için önlemler arttırıldı. Bunun için Fransa’nın sınır kapılarında bu tarz eylemlerin önüne geçmek için denetimler başladı. Yılbaşı patlayıcıları artık büyük bir denetimle incelenecek. Bu denetimin tarihi ise 29 Aralık 2016 Perşembe olarak açıklandı. Bu detayların yanı sıra Almanya’dan Fransa’ya yılbaşı patlayıcısı geçirmek isteyenlere yasal işlem başlatılacak.

Almanya’da saldırı hazırlığında olan 2 kişi yakalandı

Almanya son anda büyük felaketin eşiğinden döndü. Almanya’da bulunan bir alışveriş merkezine saldırı hazırlığındaki 2 kişinin son anda yakalandığı açıklandı.Almanya’nın bilindik şehirlerinden olan Oberhausen’de bir kişi alışveriş merkezine saldırı girişiminde bulunacağı şüphesi ile gözaltına alındı. Berlin’de yaşanan tır saldırısının ardından ülkede güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Gelen ihbarlar doğrultusunda hareket eden polis 31 ve 28 yaşlarındaki 2 kişiyi Duisburg’da gözaltına aldı. Şüpheli olarak gözaltına alınan kişilerin Kosova doğumlu oldukları öne sürüldü.Alman polisi