DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Herkes şokta! 29 milletvekili birden istifa etti

Herkes şokta! 29 milletvekili birden istifa etti

Güney Kore’de Devlet Başkanı olan Park Geun-hye’nin yetkilerinin elinden alınmasına neden olan yolsuzluk skandalı büyük felakete yol açtı. 29 milletvekili istifa etti.\r\n\r\n

Güney Kore’de Devlet Başkanı olan Park Geun-hye’nin yetkilerinin elinden alınmasına neden olan yolsuzluk skandalı büyük felakete yol açtı. 29 milletvekili istifa etti.Park Geun-hye’nin hakkında çıkan siyasi nüfuz ve yolsuzluk skandalının ardından tüm yetkileri elinden alındı. Bu olay ile birlikte iktidardaki Saenuri Partisi’nden 29 milletvekili birden istifa etti. İstifasını sunan 29 milletvekili, 24 Ocak tarihinde “Reform için Yeni Muhafazakar Parti” adında yeni bir parti  kuracaklarını açıkladılar.

İstifa eden 29 milletvekili yeni parti kuracak!

Bu ayın başında Saenuri’den ayrılan 29 milletvekilinin içinde bulunan Kim Yong-tae’nin de yeni kurulacak olan “Reform için Yeni Muhafazakar Parti”sine katılacağı ifade edildi. İktidardaki Saenuri Partisi’nde gerçekleşen toplu istifanın ardından parlamentoda bulunan sandalye sayısı 99’a indi. İktidar partisi 121 sandalyesi olan Demokrat Parti’nin gerisine düştü.Toplu istifa haberine ilişkin Yonhap ajansına göre, istifa eden milletvekillerinden oluşan gruptan yapılan açıklamada, “Park destekçileri, muhafazakarlığın gerçek değerlerini unutmuş ve sonuç olarak insanların güvenini kaybetmiştir” dendi. Yeni kurulacak partinin asıl amacı  Saenuri ve Park yönetimine inancını yitirmiş muhafazakar seçmeni hedef almak.

Çin’den ABD ve Güney Kore’ye tehdit

Çin, THAAD yerleştirme kararına karşı çıkmasının ardından ABD ve Güney Kore’ye yaptıkları eleştirilerden dolayı ateş püskürdü.Çin, ABD ve Güney Kore’nin eleştirilerine daha fazla dayanamadı. Eleştirilere sinirlenen Çin, ABD ve Güney Kore’yi açık açık tehdit etti. ‘Halkın Günlüğü’ gazetesinde yayınlanan makalede ABD ve Güney Kore’nin Kuzey Kore sınırında füze savunma sistemi yerleştirme kararına, ‘‘Eğer ABD ve Güney Kore Çin’in de içinde bulunduğu bölge ülkelerinin stratejik güvenliklerini tehdit ederse, bu durumda bunun bedelini öderler ve buna denk gelen karşı önlemlerle karşı karşıya kalırlar’’ şeklinde tepki gösterdi.

Çin’in Sesi

cin-tehditKomünist Parti’nin resmi yayın organı olan ‘Halkın Günlüğü’ gazetesinde yer alan makalade bu önlemlerin içeriği hakkında detay verilmedi. Ve yazı dış politika konularında ülkenin görüşlerinin ifade ettiğinde kullanılan ‘‘Çin’in Sesi’’ anlamına gelen ”Zhong Sheng” imzası yer aldı.Kuzey Kore’nin son zamanlarda nükleer silah denemeleri yapmaya devam etmesinin ardından ABD ve Güney Kore ülkelerine gelişmiş füze savunma sistemi yerleştirme karar almıştı. Ülkeyi korumak amaçlı yerleştirilecek olan füze savunma sisteminin Çin veya bölgedeki diğer ülkeler açısından sorun oluşturmadığını belirtti.