DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Karda yürürken düşmemek için nasıl yapmalıyım?

Karda yürürken düşmemek için nasıl yapmalıyım?

Yurt genelinde hakim olan kar yağışı sokaklarda yürümeyi gittikçe zorlaştırıyor. Peki karda yürürken neler dikkat etmeliyiz? Karda düşmemek için nasıl yürümeli? Karda düşmenize neden olacak yanlışlar neler? Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdemir; “Özellikle bugünlerde ortopedik poliklinikler ve acil servislerde çok sık yaralanma, kırık-çıkık vakalarıyla karşılaşıyoruz. Bunların bir kısmı ciddi kırıklar bir kısmı

Yurt genelinde hakim olan kar yağışı sokaklarda yürümeyi gittikçe zorlaştırıyor. Peki karda yürürken neler dikkat etmeliyiz? Karda düşmemek için nasıl yürümeli? Karda düşmenize neden olacak yanlışlar neler?

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdemir; “Özellikle bugünlerde ortopedik poliklinikler ve acil servislerde çok sık yaralanma, kırık-çıkık vakalarıyla karşılaşıyoruz. Bunların bir kısmı ciddi kırıklar bir kısmı da yumuşak doku yaralanmaları oluyor. Örneğin basit bir kaymayla, kuyruk sokumu kırığı hatta omurga kırıkları görülebiliyor” dedi.

  • Elleriniz cebinizde yürümeyin

Özellikle buza hakim olan bölgelerde yürümek bir hayli zor… Buzlu kesimlerde yürürken ellerinizi cebinizden çıkarmayı unutmayınız. Uzun adımlar yerine daha kısa adımlarla yürümeyi ve eskisinden daha dengeli yürümeye çalışın. Önünüze bakmayı ihmal etmemeliProf. Dr. Mustafa Özdemir “Bütün yaşlılar ciddi kırıklara adaydır. Yaşlılarda beyin fonksiyonları, reflekslerin gençlere göre daha yavaş olması travmaların önemli bir sebebidir. Vücut ani şekilde gerçekleşen travmalarda koruyucu mekanizmayı geliştiremeyebilir yani savunma mekanizmalarında yaşlılarda özellikle sorun vardır. Bu hastalarda Alzheimer ve demans (bunama) gibi başka hastalıklar varsa daha çabuk düşerler”dedi.

  • Çocukları koruyun

Karın yağdığını gören çocuklar hemen dışarı çıkmak ister. Bu eğlenceden onu mahrum bırakmak doğru olmaz tabi. Ancak çocuklar karda oynarken düşmelerine ve kırık oluşmasına karşı çok dikkatli olmalısınız.Prof. Dr. Mustafa Özdemir, “Çocuklar karda oynarken sık kaza geçirebiliyor. Özellikle ayak bileği, ön kol kırığı, el bileği kırıkları çocuklarda sık görülüyor. Bu nedenle çocukların ellerinde dengelerini yitirmelerine neden olacak şeylerin verilmemesi gerekiyor” diyor.