DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Kurban bayramında yediklerinize dikkat!

Kurban bayramında yediklerinize dikkat!

kurban bayramında nasıl beslenmelisiniz hiç düşündünüz mü? Tatillin girmesiyle birlikte kişilerde aşırı yemek yeme istediği oluşabilir. Peki bunu nasıl engellersiniz?

Kurban bayramına kısa süre kala hemen herkesin aklına gelir, kurban kesmek, akrabaları ziyaret etmek, et yemekleri yapmak-yemek. Peki, kurban bayramında nasıl beslenmelisiniz hiç düşündünüz mü? Tatillin girmesiyle birlikte kişilerde aşırı yemek yeme istediği oluşabilir. Peki bunu nasıl engellersiniz? kurban-etiBeslenme ve Diyet Uzmanı Merve Sayın, bayram süresince size ikram  edilen herşeyi yememeniz gerektiğini savunurken, “Biliyorsunuz ki Türk toplumu olarak hem Kurban Bayramı‘nda hem Ramazan Bayramı’nda maalesef tatlılara yönelimimiz artmakta. Öncelikle tatlı konusunda uyarmak istiyorum. Şerbetli tatlılardan elinizden geldiğince uzak durun. Özellikle Kurban Bayramı’nda protein tüketimimiz arttığı için, yanında sütlü tatlıları tercih etmeniz bizim için çok daha sağlıklı olacaktır” dedi.Kurban bayramında nasıl beslenmeliyiz?

  • Eğer kurban bayramı boyunca mide şişkinlikleriyle bütün tatilinizi zehir etmek istemiyorsanız öncelikle kahvaltıda et yemekten vazgeçmelisiniz.
  • Yağlı kavurma tüketmek yerine, haşlanmış ya da ızgara etler tüketebilirsiniz.
  • Etin iyice pişmiş olmasına özen göstermelisiniz.
  • Yemek sırasında yoğurt, ayran vs. doğal içecekler tüketin.
  • Dondurucuya koymak için hazırladığınız etlerinizi azar azar bölün.
  • Tatlı yaparken, şerbetli yerine sütlü tatlıları tercih edin.
  • Yemek sırasında salata tüketin.
  • Günlük tüketeceğiniz eti bir porsiyon olarak belirleyin.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?Kurban Bayramı hangi gün olacak , kaç gün sürecek ?  Kurban Bayramı tatilinin yaklaşmasıyla  Ramazan Bayramı’nda yapılan 9 gün tatilin Kurban Bayramı’nda da gerçekleşmesi heyecanla bekleniliyor.Kurban Bayramı ilk günü 12 Eylül,  peki bayram tatili ne kadar olacak?Kurban Bayramı’nda herkes plan yapmak , seyehat etmek , tatil yapmak istiyor ve tatilin kaç gün olduğunun da bir an önce açıklanmasını istiyorlar. Turizm Bakanı Nabi Avcı bu soruların yanıtını verdi. Kurban Bayramı tatilinin de Ramazan Bayramı  tatili gibi 9 gün olacacağına değinerek Kurban Bayramı tatili yüksek olasılıkla 9 gün olacak dedi.“9 GÜNLÜK KURBAN BAYRAMI TATİLİ TURİZME DOPİNG ETKİSİ YARATACAK GİBİ “Prof. Dr.  ve aynı zamanda  Yaşar Üniversitesi  Bölüm Başkanı  İge Pırnar,  Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olmasında iç turizm talebinin yoğunlaşacağını söyledi. İge Pırnar, 9 Günlük  Kurban Bayramı tatilinin turizme olumlu etkiler yaratacağını dile getirdi.  Rusya ve aynı zamanda Avrupa’dan gelen turist sayısındaki yoğun azalış sonucunda zor bir yıl geçiren ve iç piyasaya yönelen tur operatörleri , seyahat acenteleri , ulaştırma şirketleri , otelciler , restoran ve eğlence işletmeleri ile  bu 9 günlük Kurban Bayramı ve önceden açıklanması ile yaşanan talep artışının önemli katkıları oldu. Geçen sene 3.5 milyon olan yaz tatili erken rezervasyon sayısı Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkmasının etkisi ile bu yıl 4.2 milyon kişiye erişti. Turizm sektörü temsilci ve bünyesinde çalışanlarının , geçen Ramazan Bayramı gibi Eylül ayındaki Kurban Bayramı tatilinin de 9 güne yükselmesini ve bir ay öncesinden açıklanarak vatandaşlara da plan yapma olanağının sunulması talebinin, yetkililerce gerçekleştirilmesi, zor giden turizm sektörü için yeni bir fırsat doğurdu. Bir süre önce açıklanan bu uzun Bayram tatilinin iç turizm talebini ve iç pazar trafiğini arttırması bekleniyor” diye konuştu.Arefesi  11 EYLÜL PAZAR1.günü  12 EYLÜL PAZARTESİ2.günü 14 EYLÜL ÇARŞAMBA3.günü 15 EYLÜL PERŞEMBE

Kurban ne zaman kesilmeli?

İslam dininde ,  bayramın  ilk üç gününde kesilir. Kesim vakti bayram namazı kılınan yerlerde namazdan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde sabah namazı vakti olduktan sonradır  ve bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadardır. Kurbanların gündüz vakitlerinde kesilmesi dinimizce daha uygundur.