DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
ABD’den 29 ekim mesajı!

ABD’den 29 ekim mesajı!

Türkiye’nin yarın 29 ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93. yılını kutlayacak. İlk kutlama mesajı ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’den geldi.\r\n\r\n

Türkiye’nin yarın 29 ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93. yılını kutlayacak. İlk kutlama mesajı ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’den geldi.

ABD’DEN 29 EKİM MESAJI

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 29 ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için bir yazılı açıklama yaptı. Dışişleri Bakanı John Kerry yaptığı açıklama da  “ABD Başkanı Barack Obama ve Amerikan halkı adına, 29 Ekim’de Cumhuriyetlerinin kuruluşunun 93’üncü yılını kutlayan Türk halkını tebrik ediyorum.” ifadelerine yer verdi.abd-den-29-ekim-mesajiJohn Kerry, Türkiye’nin demokratik yollarla seçilmiş hükümetini ve kurumlarını sarsılmaz bir şekilde desteklediklerinin altını çizdi. 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilemeyi de unutmadı.Suriye’de yaşanan iç savaş ve küresel sığınmacı sorunu konusunda Türkiye ile birlikte mücadele ettiklerini hatırlattı. Ve bu konu ile ilgili olarak, “ABD, özellikle Türkiye’de son dönemde yaşanan terör saldırıları nedeniyle adalet, güvenlik ve hukukun üstünlüğü için Türkiye’nin yanında durmaya kararlı. Amerikalılar, Türklerle bağlarına büyük değer veriyor. Sizlere bu özel günü kutlarken, mutluluk, refah ve güven dolu bir yıl diliyoruz.” şeklindeki ifadelerini kullandı.

ABD’den ‘Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’ açıklaması

Geçtiğimiz akşam terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan  Gültan Kışanak ve Fırat Anlı için ABD’den ilk açıklama geldi.Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan PKK’ya yönelik soruşturma kapsamında  Gültan Kışanak ve Fırat Anlı gözaltına alındı. Bu yaşanan olay ile ilgili ilk olarak Avrupa Birliği’nden açıklama geldi. Bugün ise Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, bir açıklama yaptı. Düzenlenen basın toplantısında konu ile ilgili yöneltilen sorulara ‘Diyarbakır’ın seçilmiş eş belediye başkanlarının, terörizmi destekledikleri suçlamasıyla gözaltına alındıkları süreci yakından izliyoruz’ şeklinde yanıt verdi.

ABD : ‘Gözaltı sürecini yakından izliyoruz’

abd-den-gozalti-aciklamasiDışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, yaşanan terör saldırılarını en sert şekilde kınadıklarını her defasında altını çizdi. Ve Eş başkanların gözaltına alınmaları konusunda kaygı dile getiren ifadelerin barışçıl ve yasalara uygun yapılması, bunların da ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilerek kısıtlama getirilmeden, saygı gösterilerek yapılabilmesi için Türk yetkililere çağrıda bulunuyoruz’ dedi.John Kirby yöneltilen ‘AB silahlar geri çekilmeli, tek uygun çözüm siyasi çözüm açıklaması yaptı. Buna bütünüyle katılıyor musunuz’ sorusuna ise  ‘Genel olarak Avrupalı ortaklarımızın söyledikleri gibi düşünüyorum’ şeklinde yanıt verdi.Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  ‘En kısa sürede Menbiç’i PYD terör örgütünden temizlemekte kararlıyız’ şeklindeki açıklamalarını görmediğini belirten John Kirby, “Daha önce de söylediğim gibi, özellikle o bölgede koalisyon tarafından koordine edilmemiş askeri harekat, DAEŞ’i yok etme asıl hedefi için yardımcı olmaz. Biz tüm koalisyon üyelerinin çabalarını DAEŞ’e karşı yoğunlaştırmalarını ve bunu da koordineli bir şekilde yapmalarını istiyoruz.” dedi.