DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
AB’den ayrılmak isteyenler hızla artıyor

AB’den ayrılmak isteyenler hızla artıyor

AB’deki referandum öncesi çekilmek isteyen sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. İşte oylamaya son günler kala yapılan anketteki şok eden rakamlar..

AB’deki referandum öncesi AB’den çekilmek isteyen sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. İşte oylamaya son günler kala yapılan anketteki şok eden rakamlar..Birleşik Krallık’taki kritik Avrupa Birliği (AB) referandumuna saatler kala, son anketler “AB’de kalalım” diyenlerle “AB’den ayrılalım” diyenlerin oranını başa baş gösteriyor. Dün AB’den ayrılmak isteyenlerin oranı yüzde 47, AB destekçilerinin oranı yüzde 53 iken bir gecede oranlar değişti.

AYRILMAK İSTEYENLERİN SAYISI ARTIYOR

Son yapılan, “Birleşik Krallık ne düşünüyor?” adlı araştırmanın verilerine göre, AB’den ayrılmak isteyenlerin oranı yüzde 49, AB destekçilerinin oranı ise yüzde 51 olarak belirlendi.

NATO’DAN UYARI

Bu arada, kritik kararın verilmesine kısa süre kala İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Guardian’a açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, terör ve yasa dışı göçle mücadele konularında Avrupa’nın kalbindeki Birleşik Krallık’ın rolünün önemini vurguladı.Parçalanmış bir Avrupa’nın bölgedeki istikrarsızlığı artıracağı uyarısında bulunan Stoltenberg, “Terör tehdidiyle mücadelede hem AB’ye hem de NATO’ya ihtiyacımız var. NATO ile AB arasında güçlü iş birliğine ihtiyacımız var. Birleşik Krallık hem NATO hem de AB içerisinde liderlik gösteriyor. Komşularımız daha istikrarlıysa biz daha güvendeyiz. Birleşik Krallık, AB ile NATO arasında ayrıca Avrupa ve ABD arasında bir tür köprü. Bu, Birleşik Krallık, ABD ve NATO için önemli.” dedi.ab referandum

46 MİLYONDAN FAZLA SEÇMEN

Yaklaşık 70 milyon kişinin yaşadığı Birleşik Krallık’ta halk, yarın sandık başına giderek“Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB’den ayrılmalı mı?” sorusunu yanıtlayacak.18 yaş üzerinde Birleşik Krallık ve Birleşik Krallık’ta yaşayan İrlanda ve İngiliz Milletler Topluluğu vatandaşlarının oy kullanabileceği referandum çerçevesinde, kayıtlı 46 milyon 499 bin 537 seçmen bulunuyor. Referanduma katılım oranı ile kararsızların son anda vereceği kararın referandum sonucunu belirlemesi bekleniyor. Analistler, referanduma katılım oranının yüzde 80’i geçebileceğine dikkati çekiyor.Referandum yarın yerel saatle 07.00-22.00 (TSİ 09.00-00.00) arasında yapılacak. Referandum sonucunun cuma sabaha karşı belli olması bekleniyor.