DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Almanya’ya referandum için Erdoğan dahil kimse gelmeyecek

Almanya’ya referandum için Erdoğan dahil kimse gelmeyecek

Ak Parti Köln Koordinasyon Merkezi, AKP’li hükümet yetkililerinin referandum konuşması için Almanya’ya gelmeyeceğini duyurdu. Haftalardır iki ülkenin arasını iyice bozan bu gerilim böylelikle sürpriz bir şekilde Türkiye tarafından yumuşatıldı. Köln’deki yurt dışı koordinasyon bürosundan yapılan açıklamada planlanmış tüm etkinliklerin Ankara’nın kararı doğrultusunda iptal edildiğini açıkladı. Aynı şekilde Avrupa Türk Demokratlar Birliği de (UETD), referandum gününe

Ak Parti Köln Koordinasyon Merkezi, AKP’li hükümet yetkililerinin referandum konuşması için Almanya’ya gelmeyeceğini duyurdu. Haftalardır iki ülkenin arasını iyice bozan bu gerilim böylelikle sürpriz bir şekilde Türkiye tarafından yumuşatıldı. Köln’deki yurt dışı koordinasyon bürosundan yapılan açıklamada planlanmış tüm etkinliklerin Ankara’nın kararı doğrultusunda iptal edildiğini açıkladı.

Aynı şekilde Avrupa Türk Demokratlar Birliği de (UETD), referandum gününe kadar Türk politikacıların katılacağı etkinliklerin olmayacağını duyurdu. UETD’nin genel sekreteri Bülent Bilgi, kararın yönetim kurulu tarafından alındığını söyledi. Bilgi kavganın dinmesi için alınan bu kararın iyi niyet jesti olarak anlaşılmasını istedi.

REFERANDUM ETKİNLİKLERİNE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA KATILMAYACAK

Bununla birlikte Bilgi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum etkinliği için gelip gelmeyeceği konusunda net bilgi vermedi. Genel Sekreter, “Erdoğan’ın ne yapacağını biz belirleyemeyiz” şeklinde konuştu. Kuruluşun sözcüsü ise Erdoğan’ın da katılacağı bir etkinliği planlamadıklarını söylemişti. AK Parti milletvekili Mustafa Yeneroğlu da Erdoğan’ın katılacağı bir referandum konuşması planlamadıklarını ifade etti.

GABRIEL: TÜRK SEÇMEN NEYE KARAR VERECEĞİNİ SÜKUNET İÇİNDE DÜŞÜNECEK

Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, alınan bu kararı memnuniyetle karşıladı. Gabriel, “Türk seçim etkinlikleri sonlandığına göre Türk seçmenlerin bunan böyle Almanya’da pazartesi gününden itibaren neyi işaretleyeceklerini biraz daha sükunet içinde düşüneceklerini umabiliriz” şeklinde konuştu.

Birlik partileri grup başkanı Volker Kauder bundan böyle referandum için Türk politikacının gelmeyecek olmasından sevinç duyduğunu anlatırken, SPD grubu başkanı Thomas Oppermann da gelişmenin kendisini rahatlattığını dile getirdi.

ALMAN SİYASİLER İPTAL AÇIKLAMASINA RAĞMEN GÜVEN İÇİNDE DEĞİL

Ancak Alman siyasiler tam olarak güvenemedikleri için hala temkinli. Sebebi ise Almanya’da UETD’nin dışında başka derneklerin de referandum etkinliği düzenlemesinin teorik olarak mümkün olması. Bundan cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya yönelik suçlamalarının hala devam etmesi de rol oynuyor. Başbakan Angela Merkel pazartesi günü nazi metotları benzetmesine son verilmesini kesin bir dille talep etmiş, aksi takdirde Türk politikacılarının ülkeye girişini yasaklayacaklarını söylemişti. Erdoğan bu konuşmadan sonra nazi benzetmesinde bulunmasa da İkinci Dünya Savaşı öncesine ait ırkçı, faşist ve korkunç bir Avrupa’dan bahsetti.