DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Avrupa Birliği’nden HDP operasyonuna yorum!

Avrupa Birliği’nden HDP operasyonuna yorum!

Bu sabah saatlerinde HDP’ye yönelik yapılan operasyon tüm dünya basınında yankı buldu. Avrupa Birliği ise gözaltına alınmalarını ‘endişe verici’ olarak yorumladı.\r\n\r\n

Bu sabah saatlerinde HDP’ye yönelik yapılan operasyon tüm dünya basınında yankı buldu. Avrupa Birliği ise gözaltına alınmalarını ‘endişe verici’ olarak yorumladı.

AB: Durum endişe verici

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi Üyesi Carl Bildt, yapılan operasyon ile ilgili bir yorumda bulundu. HDP’li siyasetçilerin gözaltına alınmasını ‘endişe verici’ olarak yorumladı. Bu olaya tepkisini twitter hesabından paylaştığı not ile belirtti. Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi Üyesi Carl Bildt, paylaşımında “Birçokları, HDP liderlerinin gözaltına alınmasının, Kürt sorununda daha da bozulmalara yol açacağı endişesini taşıyor” şeklinde ifadelere yer vererek uyarıda bulundu.

İşte gözaltına alınan isimler..

Eşbaşkanı Selahattin DemirtaşEşbaşkanı  Figen YüksekdağMardin Milletvekili Gülser YıldırımDiyarbakır Milletvekili Nursel AydoğanŞırnak Milletvekili Ferhat EncüŞırnak Milletvekili Leyla BirlikHakkari Milletvekili Selma IrmakHakkari Milletvekili Abdullah ZeydanDiyarbakır Milletvekili İdris BalukenAnkara Milletvekili Sırrı Süreyya ÖnderDiyarbakır Milletvekili Ziya Pir

ALMAN BASINI OPERASYONLA YANKILANDI

alman-basini-antalya-patlamaSpiegel gazetesi‘Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefete yönelik baskıları artırıyor. Güvenlik güçleri aralarında parti liderlerinin de bulunduğu Kürt yanlısı 11 HDP milletvekilini göz altına aldı. Eş Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dün akşam göz altına alındı. Göz altına alınanlar arasında İdris Baluken ve Sırrı Süreyya Önder gibi tanınmış milletvekilleri de var. 59 milletvekili bulunan HDP, parlamentoda 3.parti konumunda ve en büyük Kürt partisi.’Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi“Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisini eleştirenlere yönelik bir adım daha attı: Gece yarısı yapılan operasyonlarda HDP’nin önde gelen politikacıları göz altına alındı. HDP parlamentoda 3.büyük parti ve Kürtlerin politik temsilcisi.”Bild gazetesi“Erdoğan Türkiye’de Kürt karşıtı politikasını sertleştiriyor. Gece yapılan bir dizi operasyonda polis Kürt yanlısı muhalefet partisi HDP’nin liderlerini göz altına aldı. Göz altına alınanlar arasında eş başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ve çok sayıda HDP milletvekili olduğu belirtiliyor. HDP’li politikacılar terör propagandasıyla itham ediliyor.”Die Zeit gazetesi“Türkiye’de Kürt yanlısı HDP’nin iki lideri Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ terör operasyonu kapsamında göz altına alındı. Göz altılarla birlikte Türk Hükümeti muhalefete yönelik baskıyı artırıyor. Parti avukatlarına göre en 13 milletvekili daha göz altına alındı.”