DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Avusturya Başbakanı’ndan Erdoğan açıklaması

Avusturya Başbakanı’ndan Erdoğan açıklaması

Avusturya Başbakanı Christian Kern, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Bayrak yasağı’ hakkında yaptığı yoruma sosyal medya hesabından cevap verdi.

Avusturya’nın Wr. Neustadt şehrinde ‘Türk Bayrağının asılmasının yasaklanması’ olaylarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Evlerde Türk bayrağı asmalarını yasaklayacak kadar, bunlar bu şekilde demokratlar. Karşılaştığımız bu tablo karşısında şaşırdık mı? Hayır” diyerek yorumlamıştı.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirilerini Avusturya Başbakanı Christian Kern “Bu iddiaları kesinlikle reddediyorum” sözleriyle cevapladı.

Erdoğan’ın açıklamasına sosyal medya hesabından cevap veren Başbakan Christian Kern;

“Türk kökenli insanların Avusturya’da ifade özgürlüğü kısıtlandığını söyleyen Türk Cumhurbaşkanı’nın bu iddiasını keskin şekilde reddediyorum. Ben bu tür tablonun yabancı bir ülkede milli duyguları uyandırmak ve propaganda çalışması için bir girişim olarak görüyorum.””Avusturya’da ifade, toplanma ve gösteri özgürlüğü hakkı, ülkemizdeki herkes gibi azınlıklar ve siyasi muhaliflere de geçerlidir. Ama Türkiye’deki durum farklıdır. Sosyal demokrat biri olarak bu demokratik haklar benim için özellikle önemlidir. Bu hakların kullanılması, insanların yükümlülükleri ile el ele gider. Bu nedenle dikkat edilmelidir ki, Cumhuriyetin kurumlarına karşı tehdit, şiddet kullanılıyorsa, tahrik edici faaliyetler hiçbir şekilde kabul edilemez. Otoriter bir politika, dini motifler ile kötüye kullanılırsa bunun uzantılarını ve desteklenmesini ülkemizde kabul edemeyiz” dedi.

Türk kökenli insanların Avusturya'da ifade özgürlüğü kısıtlandığını söyleyen Türk Cumhurbaşkanı'nın bu iddiasını keskin şekilde reddediyorum. Ben bu tür tablonun yabancı bir ülkede milli duyguları uyandırmak ve propaganda çalışması için bir girişim olarak görüyorum." "Avusturya'da ifade, toplanma ve gösteri özgürlüğü hakkı, ülkemizdeki herkes gibi azınlıklar ve siyasi muhaliflere de geçerlidir. Ama Türkiye'deki durum farklıdır. Sosyal demokrat biri olarak bu demokratik haklar benim için özellikle önemlidir. Bu hakların kullanılması, insanların yükümlülükleri ile el ele gider. Bu nedenle dikkat edilmelidir ki, Cumhuriyetin kurumlarına karşı tehdit, şiddet kullanılıyorsa, tahrik edici faaliyetler hiçbir şekilde kabul edilemez. Otoriter bir politika, dini motifler ile kötüye kullanılırsa bunun uzantılarını ve desteklenmesini ülkemizde kabul edemeyiz"
Türk kökenli insanların Avusturya’da ifade özgürlüğü kısıtlandığını söyleyen Türk Cumhurbaşkanı’nın bu iddiasını keskin şekilde reddediyorum. Ben bu tür tablonun yabancı bir ülkede milli duyguları uyandırmak ve propaganda çalışması için bir girişim olarak görüyorum.”
“Avusturya’da ifade, toplanma ve gösteri özgürlüğü hakkı, ülkemizdeki herkes gibi azınlıklar ve siyasi muhaliflere de geçerlidir. Ama Türkiye’deki durum farklıdır. Sosyal demokrat biri olarak bu demokratik haklar benim için özellikle önemlidir. Bu hakların kullanılması, insanların yükümlülükleri ile el ele gider. Bu nedenle dikkat edilmelidir ki, Cumhuriyetin kurumlarına karşı tehdit, şiddet kullanılıyorsa, tahrik edici faaliyetler hiçbir şekilde kabul edilemez. Otoriter bir politika, dini motifler ile kötüye kullanılırsa bunun uzantılarını ve desteklenmesini ülkemizde kabul edemeyiz”