DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Çalışan kadınlara özel emoji tasarlandı

Çalışan kadınlara özel emoji tasarlandı

Google’dan çalışan kadınlara sürpriz…New York Times gazetesinde çıkan “Emoji Feminizmi” yazısından yola çıkılarak çalışan kadınlara özel 13 tane emoji tasarlandı.

Google iş hayatındaki kadın temsilleri için 13 yeni emoji tasarladı. Google ekibi yeni emojilerle ilgili yaptıkları açıklamada “kadınların dünyadaki önemli rollerini daha iyi yansıtması ve genç kadınları güçlendirilmesini” umduklarını söyledi.

Emojiler arasında sağlık sektörü çalışanları, bilim insanları ve iş kadınları var. Google ekibi tasarımları için New York Times gazetesinde çıkan “Emoji Feminizmi” başlıklı bir yorum yazısından ilham aldıklarını söylüyor.

emoji-calisan

RAKİP PLATFORMLARDA FARKLI GÖRÜLEBİLİR

Procter & Gamble şirketinin yaptığı araştırmaya göre 16-24 yaşları arasındaki gençler yüzde 82’si hergün emoji kullanıyor.

Bu kızların yarıdan fazlası kadınları temsil eden emojilerin basmakalıp olduğunu düşünüyor. Google’un tasarımları teknoloji, inşaat, çiftçilik ve gıda endüstrisinde çalışan kadınları da kapsıyor.

Yüzünde pembe bir zig zag bulunan kadın müzisyen emojisi, hayatını kaybeden David Bowie’ye bir hürmet niteliğinde Kullanıcılar ayrıca emojiler için farklı ten renkleri de seçebilecek.

Emojiler için hazırlanan arama motoru Emojipedia ayrıca saç renginin ve cinsiyetin de seçilmesini önerdi. Bütün emojilerin farklı platformlarda düzgün biçimde görüntülenmesi için Unicode tarafından onaylanması gerekiyor.

Buna karşın rakip platformlarda emojiler çok farklı görünebiliyor. Bir dansçı emojisi, LG telefonlarda balerina, Samsung cihazlarında disko dansçısı bir adam, Anroid cihazlarda kolları havada sarı bir yuvarlak ve iOS’te ise flamenco dansçısı olarak görünüyor. Bir sonraki emoji adaylarının yılın ortasında piyasaya sürülmesi bekleniyor.