DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Cemile Yusuf ateş püskürdü: Erdoğan Merkel’den özür dilesin!

Cemile Yusuf ateş püskürdü: Erdoğan Merkel’den özür dilesin!

Almanya’da koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Müslüman ve Türk kökenli ilk ve tek federal milletvekili olan Cemile Yusuf, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında sert ifadeler kullandı. Yusuf, Erdoğan’ın Merkel hakkında sarf ettiği sözleri görgüsüzlük olarak nitelendirdi. Batı Trakya’dan göç eden bir ailenin kızı olan ve Leverkusen’de doğan Cemile Yusuf, Erdoğan’ın Merkel’i nazi

Almanya’da koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Müslüman ve Türk kökenli ilk ve tek federal milletvekili olan Cemile Yusuf, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında sert ifadeler kullandı. Yusuf, Erdoğan’ın Merkel hakkında sarf ettiği sözleri görgüsüzlük olarak nitelendirdi.

Batı Trakya’dan göç eden bir ailenin kızı olan ve Leverkusen’de doğan Cemile Yusuf, Erdoğan’ın Merkel’i nazi dönemi uygulamalarına başvurduğunu söylemesi karşısında genel başkanını savundu ve “Erdoğan’da hala bir terbiye artığı kaldı ise başbakanımızdan özür diler” şeklinde konuştu.

CEMİLE YUSUF: BİR PARÇA GÖRGÜSÜ KALMIŞSA BAŞBAKANDAN ÖZÜR DİLER

Yusuf’a göre Erdoğan ve diğer AK Parti yetkililerinin temelsiz suçlamaları Almanya’daki Türkleri etkilemiyor, aksine çok sayıda Türk bu suçlamaları utanmazca suçlamalar olarak gördükleri için yüz kızartıcı bir durum olarak görüyor. Yusuf’a göre  bu tarz suçlamalar Almanyalı Türklerin ülkedeki imajına olduğu kadar birlikte yaşama da zarar veriyor.

MERKEL’DEN NAZİ BENZETMELERİNE ARTIK SON VERİN UYARISI

Başbakan  Angela Merkel de dün yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin Almanya’ya yönelik yapılan Nazi benzetmeleri için ‘Artık son verin!’ uyarısında bulunmuştu.Nazi benzetmelerine karşı rahatsızlığını dile getiren başbakan, “Türkiye tarafından yapılan Nazi benzetmelerinin son bulması yönündeki sözlerim hala geçerli. Amasız, fakatsız” açıklamasında bulunmuştu.

NAZİ KURBANLARINA SAYGI TABUMUZU YIKTIMAYIZ

Merkel açıklamasının devamında “Maalesef Nazi kıyaslamalarının son bulmadığını görüyoruz” diyerek bukonudaki tabuların yıkılmasına müsaade etmeyeceklerini aktarmıştı. Merkel, tabunun Nasyonal Sosyalizm dönemi kurbanlarının acısına saygı olduğunun da altını çizmişti.

KURALLARA UYULMAZSA SÖZLÜ UYARI GEREĞİ SANDIKLAR KURULMAZ

Bunun yanı sıra başbakan, Alman Dışişleri Bakanlığı’nın referandumda sandık kurulması konusunda Türk Büyükelçiliği’ne sözlü nota verdiğini hatırlatmış ve kurallara uyulmadığı takdirde seçimlerin iptal edilebileceğini ima etmişti.

Merkel, Türk siyasilerin Almanya’da toplantı yapmalarının, anayasanın temel ilkelerine uyulması ile mümkün olacağının açık bir şekilde belirtildiğini kaydetmiş ve buna riayet edilmemesi durumunda Alman Hükümetinin toplantı iznini gözden geçireceğini söylemişti.