DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Dink Davasi Yeniden Baslaycak

Dink Davasi Yeniden Baslaycak

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davanın Yargıtay’ın bozma kararından sonraki ilk duruşması yarın yapılacak. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, davaya bakan mahkemenin ‘örgüt yok’ kararını sanıkların terör örgütü değil, suç örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle bozmuştu. Yargıtay’ın bozma kararının ardından ilk duruşma yapılacak. Mahkeme, 17 Ocak 2012 tarihinde kısa kararını, yaklaşık bir ay

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davanın Yargıtay’ın bozma kararından sonraki ilk duruşması yarın yapılacak. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, davaya bakan mahkemenin ‘örgüt yok’ kararını sanıkların terör örgütü değil, suç örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle bozmuştu.

Yargıtay’ın bozma kararının ardından ilk duruşma yapılacak. Mahkeme, 17 Ocak 2012 tarihinde kısa kararını, yaklaşık bir ay sonra da gerekçeli kararını açıklamıştı. Örgüt suçlamasından 19 sanığın tamamının beraatine karar veren mahkeme, sanık Yasin Hayal’e bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1 yıl 3 ay hapis cezası vermişti. Sanık Erhan Tuncel’e 10 yıl 6 ay ceza veren mahkeme, sanığı tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önüne alarak bihakkın tahliye etmişti.

Sanıklar Ahmet İskender 12 yıl 10 ay, Ersin Yolcu 12 yıl, Salih Hacısalihoğlu da 2 ay 15 gün ceza almıştı. Diğer 14 sanık ise örgüt suçlamasının yanı sıra diğer suçlamalardan da beraat etmişti.

YARGITAY’IN BOZMA KARARI

Yargıtay 9. Ceza Dairesi örgüt yönünden verilen beraat kararını bozmuştu. Daire, sanıkların silahlı terör örgütü değil suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüt üyesi oldukları gerekçesiyle yargılanmalarını istedi. ‘Kasten öldürmeye azmettirme ve Orhan Pamuk’u tehdit suçlarından sanık Yasin Hayal’e verilen mahkumiyet kararı onandı. Hayal hakkında 6136 sayılı kanuna aykırılık suçundan mahkumiyet hükmü de düzeltilerek onandı. ‘Silahlı terör örgütü kurma, yöneticisi olma’ suçundan beraat kararı ise ‘suç örgütü kurma ve yönetme’ suçundan mahkumiyet gerektiği için bozuldu.

Sanıklardan Ersin Yolcu’nun ‘kasten öldürmeye yardım suçundan’ mahkumiyet hükmü onaylanırken, ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçundan beraati ise ‘suç örgütü üyesi olma’ suçundan mahkumiyet gerektirdiği için bozulmasına karar verildi.

Sanıklardan Erhan Tuncel’in ‘patlayıcı madde imal etme’ suçundan mahkumiyet kararı onandı. ‘Kasten öldürmeye azmettirme’ suçundan beraat hükmü ise sanığın, Dink’in öldürülmesi suçuna yardım suretiyle iştirak etmesi sebebiyle mahkumiyeti gerektiği için bozuldu. Tuncel hakkında ‘silahlı terör örgütü yöneticisi olma’ suçundan beraat kararı da ‘suç örgütü üyesi olma’ suçundan mahkumiyeti gerektiği gerekçesiyle bozuldu.

Tuncel’in Trabzon’da 24 Ekim 2004 tarihinde McDonalds’ın bombalanması olayında, ‘genel güvenliği kasten tehlikeye sokma, mala zarar verme ve 6 ayrı kasten yaralama’ suçlarından verilen mahkumiyet kararını bozan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Tuncel’in bu eyleminin ‘6 ayrı kasten öldürmeye teşebbüs’ suçunu oluşturacağına hükmetti.

Sanıklardan Ahmet İskender, hakkındaki ‘kasten öldürmeye yardım’ suçundan verilen mahkumiyet kararı onaylanırken; ‘6136 sayılı Kanuna muhalefet’ suçundan kurulan mahkumiyet hükmü de düzeltilerek onaylandı. Sanık İskender’in ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçundan beraatı ise ‘suç örgütü üyesi olma’ suçundan mahkumiyeti gerektiği gerekçesiyle bozuldu.

Sanıklardan Salih Hacısalihoğlu’nun ‘Silahlı terör örgütüne yardım’ suçundan beraat kararı onaylandı. 6136 sayılı Kanuna aykırılık suçundan mahkumiyet kararı, sanığın cezalandırılmasına yeterli delil bulunmadığı için beraat kararı verilmesi gerektiği gerekçesiyle bozdu.

Sanıklardan Zeynel Abidin Yavuz ile Tuncay Uzundal’ın ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’suçundan beraatlarına ilişkin kararlarda ‘suç örgütü üyesi oldukları’ gerekçesiyle bozuldu. Sanıklar Yavuz ve Uzundal hakkında ‘kasten öldürmeye yardım’ suçundan beraat hükümleri de sanıkların Dink’in öldürülmesi suçuna yardım suretiyle iştirak etmeleri sebebiyle mahkumiyetleri gerektiği gerekçesiyle bozulmasına karar verildi.

Sanıklardan Mustafa Öztürk’ün ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’, ‘kasten öldürmeye yardım’ suçlarından beraat kararları onaylandı. Halis Egemen ile Yaşar Cihan hakkında ise ‘silahlı terör örgütüne yardım’ suçundan kurulan beraat hükümleri de onaylandı.

Sanıklardan Yasin Hayal’in ağabeyi Osman Hayal hakkında da ‘kasten öldürmeye yardım’ suçundan kurulan beraat hükmü, eksik soruşturma sebebiyle bozuldu.

Sanıklardan Veysel Toprak, Alper Esirgemez, Osman Alpay, Erbil Susaman, Şenol Akduman, İrfan Özkan ve Numan Şişman’ın ‘silahlı terör örgütüne yardım yataklık’, ‘suç işleyeni saklama’ suçlarından verilen beraat kararları, suç tarihi ile inceleme tarihi arasında dava zaman aşımının dolduğu sebebiyle bozulmasına karar verildi. Bu sanıklar hakkındaki davaların düşürülmesine hükmedildi.