DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Dışişleri Bakanlığı’ndan flaş Suriye açıklaması

Dışişleri Bakanlığı’ndan flaş Suriye açıklaması

Dışişleri Bakanlığı’ndan gündeme bomba gibi düşen Suriye açıklaması geldi. Suriye’nin kimyasal silah kullanma konusunda üzerine düşen görevleri yerine getirmediğini kesinleştirdi.\r\n\r\n

Dışişleri Bakanlığı’ndan gündeme bomba gibi düşen Suriye açıklaması geldi. Suriye’nin kimyasal silah kullanma konusunda üzerine düşen görevleri yerine getirmediğini kesinleştirdi.Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen önemli açıklamada Suriye rejimi ile ilgili ifadeler yer aldı. Suriye’nin “kimyasal silah kullanımında üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmediğinin ve kimyasal silah kullanmaya devam ettiğinin kesin olarak saptandığını” duyurdu.Bakanlık,  Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin 2235 sayılı kararıyla oluşturulan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) – BM ortak soruşturma mekanizmasıyla kimyasal silah kullanan tarafları tespit etti. Böylece Suriye rejimininde kesin olarak “kimyasal silah kullanımında üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmediğinin ve kimyasal silah kullanmaya devam ettiği belirlendi.

TÜRKİYE HAKLI ÇIKTI

disisleribakanligindan-suriye-aciklamasiDışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamada ise,  “Böylelikle, Suriye rejiminin, 2013 yılında Şam Guta’da Suriye halkına yönelik olarak gerçekleştirdiği sarin gazı saldırısı sonrasındaki süreçte üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmediği ve kimyasal silah kullanmaya devam ettiği kesin olarak saptanmıştır.” ifadeleri yer alıyordu.

Kimyasal silah kullanımı suçtur!

Yazılı açıklamada değinen bir diğer önemli nokta kimyasal silah kullanımının hem insanlığa karşı suç hem de savaş suçu olduğu vurgusu yapıldı.”Türkiye, uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olarak BM’nin ve Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’nin uygulanmasını denetlemekle görevli KSYÖ’nün, Suriye rejiminin kimyasal silah programına ilişkin bildirimlerindeki eksiklik ve tutarsızlıkları takip ve raporlamaya devam etmesini, ayrıca bugüne kadar kimyasal silah saldırılarını fütursuzca gerçekleştirmeyi sürdürdüğünü dikkate alarak, sözleşmeye taraf olan rejimin bu suçunun gerektirdiği müeyyidelerle hesap vermesine yönelik adımları atmasını beklemektedir.”