DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Emeklilik yaşı ile ilgili tartışmalar büyüyor

Emeklilik yaşı ile ilgili tartışmalar büyüyor

Bundesbank’tan çıkan emeklilik yaşı 69’a çıksın tartışması büyüdü. Bu tartılşmaya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel de katıldı.

Bundesbank’tan çıkan emeklilik yaşı 69’a çıksın tartışması büyüdü. Bu tartılşmaya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel de katıldı.Alman Merkez Bankası olarak bilinen Bundesbank geçtiğimiz günlerde emeklilik yaşının 69’a çıkarılması yönünde bir teklifte bulunmuştu. Bu teklifin ardından ülke de tartışmalar başladı. Son olarak bu tartışmaya  Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel dahil oldu. Bundesbank’ın sunduğu bu teklifi ‘kaçık fikir’ olarak adlandırdı.  Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, “Ben de Bundesbank’ta bankacı olsam. Benim de aklıma böyle fikirler gelir. Ama bir hemşire veya hastabakıcı bunu kaçık bir fikir olarak yorumlar. Ben de öyle düsünüyorum” şeklinde konuştu.

Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de Bundesbank’a destek verdi

Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel’in yanı sıra Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de bu tartışmayı alevlendirecek açıklamalarda bulundu. Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble emeklilik yaşının 69’dan daha yukarı olması gerektiğini ifade ederek Alman Merkez Bankasına destek verdi. Wolfgang Schaeuble, “Genç Birlik Partililer ve çok sayıda ekonomist te böyle düsünüyor” dedi.

Emeklilik ile ilgili yeni düzenleme!

Emeklilik ile ilgili yeni düzenleme!Almanya’da yaşayanları ilgilendiren emeklilik yaşı ile ilgili Alman Merkez Bankası (Bundesbank) yeni düzenlemenin olması gerektiğini açıkladı.Alman Merkez Bankası (Bundesbank) Raporu’nda yer alan bilgilere göre emeklilik yaşının 69 olarak düzenlemesi gerektiği belirtiliyor. Raporda çok çalışma süresinin tabu olarak benimsenmemesinin vurgusu yapıldı. 2030 yılına kadar emeklilik seviyesinin %43’ün altına düşmemesi ve ödemelerinin %22 daha artış göstermesinin daha uygun olduğunu belirtti.

BANKA HESAPLAMALARI

Alman Merkez Bankası (Bundesbank) Raporu’nun ardından bankalar hesaplama yaptı. Bankaların hesaplarına göre, “2060 yılına kadar emekli maaşlarının karşılanma düzeyinin şu anda yüzde 47,5 olduğu ve 2060 yılına kadar bunun yüzde 40,5’e düşeceği belirtildi. Bunu karşılayabilmek adına da banka 2060 yılına kadar adım adım emeklilik yaşının 69’a yükseltilmesi” gerektiğinin altı çizildi.