DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Erdoğan’ın Almanya eleştirilerine bomba yanıt

Erdoğan’ın Almanya eleştirilerine bomba yanıt

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği Almanya’ya yönelik sözler için Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’den yanıt geldi.\r\n\r\n

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği Almanya’ya yönelik sözler için Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’den yanıt geldi.

 Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’yı hedef alan sözleri için ‘Anlayamıyorum’ şeklinde yorum yaptı. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya hükümeti olarak Türkiye ile aralarındaki ilişkinin yapıcı bir şekilde devam etmesini istediğini belirtti. Fakat son yaşanan hadiselerden dolayı bu durumun zor olacağının da altını çizdi.

Almanya’yı hedef alan sözlere yanıt gecikmedi

Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’yı hedef alan sözlerini ‘Anlayamıyorum’ şeklinde yorumlayan Alman bakan ortak basın açıklaması düzenledi. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, bu toplantıyı Estonya Dışişleri Bakanı Jürgen Ligi ile yaptığı görüşmenin ardından  düzenledi.  Bakan bu basın toplantısında kendine yöneltilen soruları yanıtladı. Bir gazetecinin sorusuna ise şu şekilde cevap verdi.almanya-frank-walter-steinmeierGazeteci : “Türkiye Cumhurbaşkanı, Almanya’yı ‘teröristlere yataklık yapan ülke’ olarak niteledi. Türkiye Dışişleri Bakanı da sığınmacılara ilişkin AB-Türkiye anlaşmasını sorguluyor. Bunun zaten eskimiş olduğunu söylüyor. Cezaevlerinden de yardım çağrıları bize ulaşıyor. Örnek olarak yazar Aslı Erdoğan, Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye karşı çıkmalarını talep ediyor. Türkiye ile ilişkilerin yeniden değerlendirme zamanı geldi mi?”Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier :  “Şu an yaşananlar için yeniden değerlendirme nispeten temkinli bir ifade. Suriye ve Irak’taki kriz durumlarından dolayı Türkiye önemli bir ülke ve önemli ülke olarak kalacak. Bundan dolayı Türkiye ile iyi ve yapıcı ilişkileri sürdürmeyi istiyoruz. Ancak son günlerdeki hadiseler Alman milletvekili heyetinin İncirlik Üssü’ne yaptığı ziyaretten sonra da hala zor bir yolda olduğumuzu gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’nın güvenlik durumuna ilişkin ifadelerini de anlayamıyorum.”Bunların yanı sıra geçtiğimiz gün Cumhuriyet Gazetesine yapılan operasyona da değindi.Steinmeier, basın ve ifade özgürlük konusunun önemli olduğu her seferinde vurguladıklarını bu sebepten dolayı da  Alman büyükelçinin Cumhuriyet gazetesini ziyaret ettiğini belirtti.