DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Erik fiyatı cep yakıyor! 100 gramı…

Erik fiyatı cep yakıyor! 100 gramı…

Eriklerin yavaş yavaş tezgahlarda yer almasıyla merak edilen o soru sorulmaya başladı. Erik fiyatı ne kadar? sorusuna yanıt bekleyen vatandaş pişman oluyor. Altınla yarışan erik fiyatları ne zaman ucuzlayacak? Erik fiyatı cep yakıyor Erik fiyatların dudak uçuklattığını gören vatandaş çareyi yememekle buluyor. 100 gramlık kaselere koyulan ve Ankara, İzmir gibi şehirlere yollanan eriklerin kilosu 300

Eriklerin yavaş yavaş tezgahlarda yer almasıyla merak edilen o soru sorulmaya başladı. Erik fiyatı ne kadar? sorusuna yanıt bekleyen vatandaş pişman oluyor. Altınla yarışan erik fiyatları ne zaman ucuzlayacak?

Erik fiyatı cep yakıyor

Erik fiyatların dudak uçuklattığını gören vatandaş çareyi yememekle buluyor. 100 gramlık kaselere koyulan ve Ankara, İzmir gibi şehirlere yollanan eriklerin kilosu 300 tl’den satışa sunuluyor.Doymalık değil, tadımlık olarak yenilebilen erikler 100 gramlık kaselerde alıcılarını bekliyor. Ziraat Mühendisi Özhan Gündüz, “Türkiye genelinde ilk turfanda can eriğinin Silifke’de çıktığını herkes biliyor. Bu nedenle de aş erip canı erik çeken kadınlar için eşleri uzak yerlerden ilçemize gelerek tadımlık olan bu eriklerden alıp gidiyorlar” dedi.Bu yıl bol bol kar yağışının meydana gelmesinden dolayı erik dallarının kırıldığını belirten Özhan Gündüz, fiyatlardaki artışı buna bağlıyor.“Şu an erikte hasat yapılmak üzeredir” diyen Gündüz, “Ancak tamamen olgunlaşmasını bekliyoruz. Hasadı 10 Mart’ta yapmayı planlıyoruz. 3 dönümlük seradan 2,5 ton ürün bekliyoruz. Geçen sene erik 300 TL’den satışa sunuldu. Bu senede aynı fiyattan satılmasını hedefliyoruz. Herkes bu rakamı çok bulabilir. Ancak erik üretimi çok meşakkatli bir şey. Ne kadar sıkıntılı bir üretim olduğunu ancak üreten bilir. Sıcağını, nemini ayarlamak gerekir. Sulaması, gübresi, budaması ve ilaçlaması seranın takibi, işçilikle birlikte maliyet artıyor. İnşallah bu yıl üreticilerimiz emeğinin karşılığını alır” dedi.