DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Esad’ı vuralım çağrısına Beyaz Saray’dan olumlu yanıt

Esad’ı vuralım çağrısına Beyaz Saray’dan olumlu yanıt

ABD’li diplamatların Esad’ı vuralım yönündeki çağrısına Beyaz Saray’dan olumlu yönde yanıt geldi. ‘Memnuniyetle karşıladık’ denildi.

Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanlığında görevli diplomatların Beşşar Esad yönetimine askeri müdahale çağrısında bulunan bildirisini“memnuniyetle”karşıladıklarını ancak Suriye meselesine askeri bir çözüm bulunmayışının yönetimin görüşü olmayı sürdürdüğünü bildirdi.Beyaz Saray saözcülerinden Jennifer Friedman, ABD Başkanlık uçağı Air Force One’da gazetecilerin, Dışişleri Bakanlığında 51 diplomatın yönetimin Suriye politikasını protesto eden ve rejim değişikliği için askeri saldırı yapılması çağrısında bulunan bildirisine ilişkin soruları yanıtladı.

MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Suriye meselesinin çözümünde yeni fikirlere her zaman açık olduklarını ABD Başkanı Barack Obama’nın daha önce dile getirdiğini ifade eden Friedman, söz konusu bildiriyi yönetimin “memnuniyetle” karşıladığını söyledi.

SURİYE’DEKİ KRİZİN ASKERİ ÇÖZÜMÜ YOK

Friedman, ABD Başkanının öneriyi dikkate alacağına vurgu yaptı ancak Obama’nın Suriye politikasına yaklaşımında bir değişikliğin söz konusu olmadığını dile getirdi. Friedman, “Başkan, Suriye’deki krize askeri bir çözümün bulunmadığını her zaman açıklıkla ifade etti. Bu hala geçerli. Biz Suriye’de DAEŞ ve terör gruplarının yaydığı tehdide odaklanmış durumdayız.” diye konuştu.ABD’li diplomatların her gün zor işler üstlendiğini belirten Friedman,“Suriye’de bu hedeflerin nasıl en iyi şekilde yerine getirileceğine dair çeşitli fikirler olması sürpriz değil.” ifadesini kullandı.ABD Dışişleri Bakanlığında hükümete Suriye konusunda danışmanlık yapan 51 görevli, Suriye’de Esad yönetiminin hedef alınması yönünde görüş bildirerek, yönetimin politikalarına karşı çıkan bir bildiri kaleme almıştı.