DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Euro 2016 Futbol Şampiyonasına grev engeli

Euro 2016 Futbol Şampiyonasına grev engeli

Euro 2016 Futbol Şampiyonasına tam 9 gün kala demiryollarında grev başlatıldı. Sosyalist Cumhurbaşkanı Francois Hollande yapılan grevler ile tasarısının geri çekilmeyeceğini açıkladı

Fransa’da hükümetin istihdam yasasında yapmak istediği değişikliklere karşı Euro 2016 Futbol Şampiyonasına sadece dokuz gün kala demiryollarında ucu açık grev başlatıldı.Devlet Demiryolu Şirketi SNCF yüksek hızlı tren seferlerinin yüzde 60’ı, diğer seferleri ise üçte biri ila yarısının yapılabileceğini açıkladı.Anayasadaki bir boşluktan yararlanılarak parlamentonun alt kanadından oylama yapılmadan geçirilen tasarı bu ay Senato’nun gündemine gelecek.Sosyalist Cumhurbaşkanı Francois Hollande, aylardır süren grevlere ve geçen perşembe günü polis ve protestocular arasında çatışmalara dönüşen yürüyüşlere karşın, tasarının geri çekilmeyeceğini söylemişti.

  • Fransa’da demiryolu işçileri de greve katıldı
  • Fransa için sıcak yaz: Sokak, siyaseti nasıl etkileyecek?
  • Fransa iş yasası değişikliklerine karşı ayakta

Muhalefetteki Muhafazakâr politikacı Nicolas Sarkozy Hollande’ı kriz yönetiminde “en başından beri her şeyi yanlış yapmakla” suçladı.Eski Cumhurbaşkanı Valeurs Actuelles dergisine yaptığı açıklamada “Tasarıyı parlamentodan zorla geçirmek müzakereyi engelledi. Fikirlerin parlamentoda tartışılmasını engellerseniz, tartışma sokaklara taşınır” dedi.Ülkenin en güçlü sendikalarından CGT’nin öncülüğünde son üç ayda düzenlenen sekizinci demiryolları grevi dün gece başladı.

14 Haziran’da genel grev

İngiltere ve Almanya’ya yapılan hızlı tren seferleri normal tarifesinde sürerken, İspanya ve İtalya’ya giden hızlı seferlerin yüzde 40’ının yapıldığı bildiriliyor.CGT Paris metrosu ve başkentteki diğer toplu ulaşım hizmetlerinde de yarından itibaren grev çağırısı yaptı. Ancak başkentteki grevlerin hayatı çok olumsuz etkilemesi bekklenmiyor.Grevlerin hava ulaşımının da istihdam yasasındaki değişikliklerle doğrudan ilgili olmayan bir anlaşmazlık yüzünden çıkılacak grevle olumsuz etkileneceği söyleniyor.Petrol rafinerilerindeki grev de devam ediyor. Ancak AFP Haber Ajansı yakıt istasyonlarındaki arz sorununun kayda değer ölçüde çözüldüğünü bildirdi.euro-2016-futbol-sampiyonasina-grev-engeliFransa’da çalışanlar istihdam yasasındaki değişiklik tasarısının Senato gündemine geleceği 14 Haziran’da genel greve gidecek.

Çalışma yasası değişiklikleri neleri kapsıyor?

  • Haftada 35 saat çalışma limiti değişmiyor ancak sadece ortalama çalışma süresi olarak kabul edilmesi teklif ediliyor.
  • Şirketlere yerel sendikalarla görüşüp daha fazla ya da daha az çalışma süresi uygulamalarına geçme hakkı tanınıyor. Yasa teklifindeki azami çalışma süresi ise 46 saat.
  • Şirketlere maaş indirimi konusunda daha fazla hak tanınıyor.
  • İşten çıkarmalar kolaylaştırılıyor.Çalışanların izinlerini ne zaman kullanabileceği konusunda şirketlerin söz hakkı artırılıyor.