DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Fransa’daki OHAL süresi 6 aya uzatıldı

Fransa’daki OHAL süresi 6 aya uzatıldı

Fransa’da 14 temmuz Ulusal Gün kutlamalarında gerçekleşen hain terör saldırısının ardından OHAL süresi 6 aya kadar uzatıldı\r\n\r\n

Fransa’da 14 temmuz Ulusal Gün kutlamalarında gerçekleşen hain terör saldırısının ardından OHAL süresi 6 aya kadar uzatıldıOHAL süresinin 6 aya kadar uzatılmasını içeren yasa tasarısı dün gece yapılan oturum ile oylamaya sunuldu. Geceden sabahın ilk saatlerine kadar süren oturumda 26’ya karşı 489 oyla kabul edildi. Yasa tasarısı bugün Senato’ya gönderildi. Tasarıya Senato’dan da onay çıkmasının ardından yasalaşması bekleniyor.

OHAL süresi 4. kez uzatılacak

2015 yılının Kasım ayından bu yana yapılan terör saldırıları nedeni ile OHAL süresi 4. kez uzatılacak. Eğer bu yasa tasarısı da onaylanırsa OHAL süresi Ocak ayına kadar devam edecek. Bu onaylanacak tasarı ile mahkeme kararı olmadan  ev ve iş yerlerinde aramalar yapılacak. Şüpheli olarak görünen bilgisayar ve telefonlardaki veriler incelemeye alınacak.Saatler süren oturuma başlamadan önce Başbakan Manuel Valls bir açıklama yaptı. Başbakan Manuel Valls açıklamasında  “Bunu söylemek zor geliyor ama başka saldırılar da olacaktır ve başka masum insanlar da ölecektir. Biz buna asla alışmak zorunda değiliz ancak bu tehditle yaşamayı ve mücadele etmeyi öğrenmeliyiz” sözlerine yer verdi.

OHAL süresinin uzamasına neden olan o terör saldırısı:

Fransa’da terör saldırısı: 84 ölü

Fransa’da gerçekleşen 14 temmuz kutlamalarında büyük bir facia yaşandı. Kabalığın içine dalan kamyon onlarca kişinin canını aldı. Yaklaşık 84 kişinin öldüğü bildiriliyor.14 temmuz kutlamaları kapsamında Fransa’nın güneyindeki Nice kentinde toplanan kabalık büyük bir şok yaşadı. Onlarca kalabağın içine dalan kamyon 84 kişinin yaşamını yitirmesine sebeb oldu. Olay ile ilgili valilikten gelen açıklama ise kalabalığın içine dalan kamyonun üzerinde bulunan kişilerin etrafa ateş açtığı belirtti.teror-fransa-yi-kamyonla-vurduFransa’da bulunan BFM televizyonun yayınladığı habere göre, 14 temmuz Ulusal Gün kutlamaları kapsamında havai fişekler atılıyordu. Tam o esnada  kalabalık içine dalan kamyonun şoförünün, kutlamalar için toplanan kabalığa ateş açtığını yayımladı.

DIŞARI ÇIKMAYIN!

Ülke geneli 14 temmuz Ulusal Gün kutlamaları için toplanan kabalığa yapılan saldırı ile şoka girdi. Saldırının hemen ardından güvenlik önlemleri artırıldı. Valilik ise ülke genelinde bulunan halka ‘Evlerinizden dışarı çıkmayın’ uyarısında bulundu. Saldırının ardından harekete geçen polis ekipleri saldırganı etkisiz hale getirdiğini açıkladı.