DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
İlker Başbuğ: Darbede yer alan erleri aynı kaba koymayalım

İlker Başbuğ: Darbede yer alan erleri aynı kaba koymayalım

İlker Başbuğ, darbede bulunan erlerin kullanıldıklarını ifade etti. “Ben erlerin, bu darbede yer alan, planlayan rütbeli personelden ayrı tutulmalı.” dedi.

15-16 temmuz darbe girişiminin ardından eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ açıklama yaptı.Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Bodrum’da bulunan evini basın mensupları ile paylaşarak darbe girişiminde bulunan kişilerin Paralel Devlet Yapılanması olduğunu ifade etti. Açıklamasına devam eden eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ “Dün gece Türkiye tarihinde yaşanılan en korkunç gecelerinden birisi oldu. Bu darbe kalkışını, girişimini, bu hareketi ve bu harekete katılanları lanetliyorum. Onlar Türkiye’nin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin tarihine bir kara leke sürdüler” açıklamalarında bulundu.“Bugün diyorum ki kendi Meclisini bombalayan, kendi halkına ateş açanlar Türk askeri olamaz. Bunlar birilerinden ve bir yerlerden emir alan teröristlerdir. Bu olayların sonucunda sevindiğimiz noktalardan bir tanesi Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük çoğunluğu 15 Temmuz 2016 günü yaşanılan olaylar karşısında gösterdiği davranış ile başta Genelkurmay Başkanı Hulüsi Akar olmak üzere demokrasinin yanında yer aldılar. Bu nedenle gerçekten hepsini yürekten kutluyorum. Dün gece Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük çoğunluğu ile beraber omuz omuza örnek bir davranış gösteren polisimize teşekkürlerimi sunuyorum onları kutluyorum. Polislerimiz canları pahasına görevlerini yerlerine getirdiler” dedi.Darbe girişiminde bulunanların cemaatten olduğunu söyleyen Başbuğ, “Türk milleti darbenin karşısında olduğunu çok net olarak bütün dünyaya ilan etti. Bu da hepimiz için gurur vesilesi. Bugün, darbeciler ile cemaat arasından birçok insan ilişkisi olduğunu düşünmektedir. Ben de aynı düşünceyi taşıyorum. Bundan önce cemaat Türk silahlı kuvvetlerine bu girişimde bulunmuştu. Bugün ise Türk milletine karşı yapılan bir harekettir” dedi.

“Darbede yer alan erleri aynı kaba koymayalım”

Darbede yer alan erler için ise “Ben erlerin, bu darbenin içerisinde yer alan, planlayan rütbeli personelden ayrı tutulması düşüncesindeyim. Bu askerlerimiz belki de kandırıldılar. Bunların tatbikat ve bunun gibi nedenlerle kışla dışarısına çıkarıldığı gözüküyor. bu olayda kullanıldı Mehmetçikler, bekli aldatıldılar, belki yanlış bilgiler verdiler. O gençlerin bunu anlaması ve algılaması kolay bir olay değil. Bu genç erlerimiz ile diğerlerini aynı teraziye koymayalım” dedi.