DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
RTÜK’ten Acun’un Programına Şok Ceza!

RTÜK’ten Acun’un Programına Şok Ceza!

Jüri koltuğunda Hadise, Burak Kut ve Oğuzhan Koç’un oturduğu sevilen yarışma programı O ses çocuklar’a çocuk istismarı olduğu gerekçesiyle RTÜK ceza kesti.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TV 8’de yayınlanan jüri üyeliğini Hadise, Burak Kut ve Oğuzhan Koç’un yaptığı  ‘O Ses Çocuklar’ isimli program nedeniyle, çocukların ses ve ruh hallerinin bozulabileceğini, bunun da çocukistismarı anlamına geldiğini savunarak kanala 175 bin lira para cezası verdi.

RTÜK’ten Acun’un Programına Şok Ceza!

Uzman raporunda şu ayrıntılar yer aldı: “Bu programa katılan çocukların tamamı ses gelişimini tamamlamamış olup seslerinin bozulabilmesine neden olacak koşullarda yarışmaktadırlar. Eğitim ve öğretimlerini sürdürmekte olan çocuklar, dinlenmeleri gereken saatte sahne performansları için prova yapıyor. Bu durum çocukların eğitimlerini ihmal etmelerine neden olabilmektedir.”RTUK

ÇOCUK İSTİSMARI VAR

Raporda şu ifadelere de yer verildi:

“Alo RTÜK Şikâyet Hattı’na çok sayıda ‘Para kazanma ve reyting uğruna çocuklar istismar ediliyor’ şikâyetleri geldi. Programın hem yayın yoluyla çocukların istismarına sebebiyet verdiği, hem de çocukların ve gençlerin gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebileceği belirlendi.”