DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
200 binden fazla Müslümanın yaşadığı Danimarka’da namaz engeli

200 binden fazla Müslümanın yaşadığı Danimarka’da namaz engeli

200 binden fazla Müslümanın yaşadığı Danimarka’da SOPU Hillerod okulunda namaz kılmak yasaklandı. Yasak sonrası toplanan imza kampanyasına Hıristiyan öğrencilerde destek verdi.

Başkent Kopenhag’ın kuzeyindeki sağlık ve pedagojik destek eğitimi verilen SOPU Hillerod okulundaki yasak, bir öğrencinin idareden aldığı mektuba, sosyal paylaşım sitesinde tepki göstermesiyle ortaya çıktı. Öğrenci, üzerinde “İdareden yeni karar. SOPU Hillerod’da namaz kılabilir miyim? Cevap: HAYIR” yazan bir pankart tutarken çekilen fotoğrafını paylaştı.

namaz

ÇOK GÖRÜNÜR OLDU

Danimarka basınına konuşan okul müdürü Inger Margrethe Jensen, yasağın kararını doğruladı. Yaşanan bazı olaylardan dolayı okul kurallarını öğrencilere hatırlattıklarını söyleyen okul müdürü Jensen, “Bazı öğrenciler, okulda bir mescit kurmak istedi. İslami ibadet çok görünür hale geldi. Çünkü bazen koridoru namaz kılmak için kullandılar. Din ve eğitim birbirinden ayrı. Din özel hayata ait bir husus” dedi. Jensen, sadece ders saatlerinde değil aynı zamanda teneffüslerde de namaz kılmanın yasak olduğunu belirtti.

Yasağa karşı, aralarında Hıristiyanların da olduğu öğrenciler imza toplamaya başladı.Nüfusu 5.6 milyon olan Danimarka’da, 200 binden fazla Müslüman yaşıyor.