DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Alman basını bugün ne yazdı? (12 ekim 2016)

Alman basını bugün ne yazdı? (12 ekim 2016)

Alman basını 12 ekim 2016 tarihinde hangi haberlerle öne çıktı? Alman basını bugün hangi konuları ele aldı? Alman basını bugün ne yazdı? İşte Alman basınındaki o haberler…\r\n\r\n
Alman basını 12 ekim 2016 tarihinde hangi haberlerle öne çıktı? Alman basını bugün hangi konuları ele aldı? Alman basını bugün ne yazdı? İşte Alman basınındaki o haberler…12 ekim tarihli Alman basınında 3 konu öne çıkıyor. Bunlar Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump’ın parti içinde yaşadığı sıkıntılar, Almanya’da aranan terör şüphelisinin yakalanması ve Suriye krizi oldu.

ALMAN BASINI

alman-basini

Der Tagesspiegel

 “Batı eğer sulhu sağlamak istiyorsa, Putin ile konuşmak zorunda, Esad konusunda asileri umutsuz olan direniş yönünde daha fazla teşvik etmemeli ve önünde bir hedef olmalı. Bu şu anlama geliyor: Türk bölgesinde değil ama Doğu’da bir Kürt devleti, Batı’da Esad kontrolünde bir Alevi devleti ve Suriye-Irak bölgesinde IŞİD’in söz sahibi olmadığı Sünnilere ait kapalı bir bölge. Bu hatlar üzerinden bir uzlaşma mümkün olabilir.”

Reutlinger General-Anzeiger

“Yetkililer El Bekir’in izindeydi ve zamanında alarm verdiler. Chemnitz’deki polis müdahalesi başarılı olmadı ve bu, son derece tehlikeli bir duruma yol açabilirdi. Şu anda polisin aranan Suriyeliyi yakalayamamış olmasına gülünüyor. Onu yakalayanlar onun kendi cesur vatandaşlarıydı. Alman olmasalar da vatandaşlık vazifesini hatırı sayılır şekilde yerine getirdiler. Kötü giden müdahalenin öncesinde ne var ki güvenlik makamları her şeyi doğru yaptılar. Polisin başarısızlığından bahsetmek o nedenle doğru değil. Tam tersine. Almanya’da şimdiye kadar –elbette gerekli olan bir parça şansın da yardımıyla- hemen hemen tüm terörist saldırılar gerçekleşmeden önce ortaya çıkarılmış oldu.”

Augsburger Allgemeine

“Üç Suriyeli; Alman hukukunda, herkese kaçmakta olan bir şüpheliyi yakalama ve geçici olarak alıkoyma hakkı tanıyan yasa maddesini (Jedermann-Festnahme) işletmiş oldu. Bu cesurcaydı. Bunun karşılığında oturum izni tarzında bir ödül almaları gerekir. Sığınmacı akınıyla birlikte tehdit unsuru taşıyanların da ülkeye girdikleri tartışmasız. Gelecekteki saldırıları önlemek için güvenlik güçleriyle barışsever Suriyeliler arasındaki güven ilişkisini güçlendirmek gittikçe daha da önem kazanıyor.”

Rheinpfalz gazetesi

“Cumhuriyetçi Parti’nin geniş kesimleri en öndeki adamları Trump’ı kabak gibi ortada bırakmayı tercih ediyor. Darbe şimdilik ertelenmiş gözüküyor. Ama kendi kendini parçalama sürebilir zira çok sayıda Cumhuriyetçi milletvekili işlerini kaybetmekten korkuyor. Clinton ve Demokratlar yürüyüşlerini sürdürebilirlerse Senato’yu da almaları mümkün, bu da ABD’yi bir nesilden daha fazla şekillendirecek demektir. Bir sonraki görev döneminde Anayasa Mahkemesi’nde iki hatta belki üç koltuk sahibi olacaklar. O zaman ülkeyi Barack Obama’nın başlattığı liberal reform rotasında tutmak da Başkan Clinton’ın elinde olacak.”