DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Alman basını o operasyonu bakın nasıl gördü?

Alman basını o operasyonu bakın nasıl gördü?

Bu sabah saatlerinde Cumhuriyet Gazetesine yapılan operasyon tüm dünya basınında yer aldı. Peki Alman basını o operasyonu bakın nasıl gördü?\r\n\r\n

Bu sabah saatlerinde Cumhuriyet Gazetesine yapılan operasyon tüm dünya basınında yer aldı. Peki Alman basını o operasyonu bakın nasıl gördü?İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Cumhuriyet Gazetesine operasyon başlatıldı. Yapılan operasyon kapsamsamında “FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiaları ile  Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve yazar Güray Öz‘ün aralarında bulunduğu bir çok kişi gözaltına alındı. Ve bu operasyon tüm dünya basınında büyük yer kapladı.

Alman basını bakın ne yazdı?

alman-basini-antalya-patlamaFrankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ): “Türk makamları istenmeyen gazetecilere yönelik operasyonlara devam ediyor. Rejim karşıtı Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu gözaltına alındı. Gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve yazar Güray Öz başta olmak üzere 13 gazete çalışanı hakkında gözaltı kararı daha bulunduğu belirtiliyor. Türk makamları yaklaşık bir yıl önce de Cumhuriyet GYY Can Dündar ve arkadaşı Erdem Gül’ü tutuklamıştı.”Bild Gazetesi:“Türk polisi, sabahın erken saatlerinde muhalif Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’yu gözaltına aldı. Gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve yazar Güray Öz’ün de gözaltına alındığı belirtiliyor. CNN Türk televizyonuna göre, 13 gazete çalışanı hakkında gözaltı kararı bulunuyor”Zeit Gazetesi:“Türk polisi gazetecilere yönelik operasyonlara devam ediyor. Hükümet karşıtı Cumhuriyet gazetesinin GYY Murat Sabuncu da olmak üzere 13 yazarı gözaltına alındı. Hükümet yanlısı Yeni Şafak gazetesinin bildirdiğine göre, gazeteciler Fethullah Gülen ile bağlantıda olmakla itham ediliyor.”Tagesspiegel Gazetesi:“Türk makamları olağanüstü durumu muhalif gazetelere darbe için kullanıyor. Cumhuriyet gazetesi yeniden hedefte. Türk muhalif gazetelerinin en önemli Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu İstanbul’da gözaltına alındı. Gazete İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın evinin arandığı belirtiliyor. CNN Türk, Atalay ve 13 gazete çalışanına yönelik gözaltı kararı olduğunu duyurdu. DHA’nın bildirdiğine göre, gazeteciler PKK ve Gülen’e destek vermekle suçlanıyor.”