DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Almanya tehlike altında, alarm verildi.

Almanya tehlike altında, alarm verildi.

Almanya büyük bir tehlikenin içerisine girdi. Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletinde bulunan bir çiftlikte kuş gribi alarmı verildi. Bakanlık hemen alarma geçti.\r\n\r\n

Almanya büyük bir tehlikenin içerisine girdi. Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletinde bulunan bir çiftlikte kuş gribi alarmı verildi. Bakanlık hemen alarma geçti.Ülkenin Schleswig-Holstein eyaletindeki bir tavuk çiftliğinde kuş gribine rastlandı. Teşhisin hemen ardından çiftlikteki tüm tavuklar itlaf edildi. Bakanlık hemen hareket geçerek kriz masası kurdu. Schleswig-Holstein Tarım Bakanlığı’ndan konu ile ilgili açıklama geldi. Açıklamada FLI (Friedrich-Loeffler Enstitüsünün) yaptığı incelemeler sonucunda H5N8 virüsü rastlandığını ifade etti. Virüs yayılmasını engellemek amacı ile tesisteki tüm kümes hayvanlarının tedbir amacı ile itlaf edildiği açıklandı. Bunun yanı sıra bölgede geniş çaplı önlemlerinin alındığının altı çizildi.

ALMANYA’DA KUŞ GRİBİ ALARMI

Kuş gribi tespit edilen tesisin 7 km çevresindeki alan izleme bölgesi, 3 km çevresi ise yasak bölge olarak ilan edildi. Schleswig-Holstein Tarım Bakanı Robert Habeck ise yaptığı açıklamada virüsün hızla yayıldığını ifade etti. Bundan dolayı gerekli kararlar almak için Federal Tarım Bakanlığı ve diğer eyaletler ile temasta olduklarının altını çizdi. Schleswig-Holstein Tarım Bakanı Robert Habeck bölgedeki vatandaşların sorumlu olarak davranmasını isteyerek, tavukların kümesten çıkarılmamasının en önemli bir adım olduğunu belirtti.Bir kötü haber de  Mecklenburg-Vorpommern eyaletinden geldi.  Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde bulunan bir tavuk çiftliğinde de H5N8 virüsüne rastlanıldığını açıklandı. Dört bir yanı kapalı olan tesise bu virüsün nereden girdiği henüz bilinmiyor. FLI’nın bu konudaki araştırmaları sürüyor. Ve Almanya Tarım Bakanı Christian Schmidt tespit edilen kuş gribi vakaları için oluşturulan kriz masasını bugün toplanacağını söyledi. Ayrıca bu gelişmelerden dolayı etkili ve hızlı davranılması gerektiğinin de altını çizdi.