DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Almanya’daki 11 Türk vekile polis koruması

Almanya’daki 11 Türk vekile polis koruması

Almanya’daki Türkiye kökenli 11 milletvekiline yönelik ölüm tehditleri ve hakaretler artması üzerine Alman polisi önlem aldı.

Almanya’daki ‘soykırım’ tasarısına Türk kökenli vekiller ‘evet’ oyu vermişti.Ermeni soykırımı karar tasarısının Federal Meclis’te kabul edilmesinin ardından Türkiye kökenli 11 milletvekiline yönelik ölüm tehditleri ve hakaretler arttı. Alman polisi bunun üzerine milletvekillerinin mesleki ve özel çevresindeki güvenlik tedbirlerini artırdı. Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’un haberine göre Berlin Polisi, Federal Meclis Polisi ve Federal Emniyet Teşkilatı temsilcileri konuyla ilgili milletvekilleriyle yaptıkları toplantıda bu kararı aldı.CEM ÖZDEMİR’İN EVİNİN ÇEVRESİNDE POLİS ÖNLEMİ ARTIRILDIAlman ZDF kanalı milletvekillerine daha yakın polis korumasının cumartesi gününden beri yürürlükte olduğunu duyurdu. Ancak bu bilgi Federal Emniyet Teşkilatı tarafından doğrulanmadı. Bir sözcü, milletvekillerinin güvenliğinin duruma uygun şekilde sağlanacağını ifade etti. Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir’in evi çevresindeki polisvarlığı da artırıldı.

Hristiyan Demokrat Birlik partili milletvekili Cemile Giousouf Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte güvenlik makamlarının kendilerini tehdit edenlerin üzerine sonuç alıcı bir şekilde gitmesi gerektiğini vurguladı. Giousouf hakaret ve tehdit edenlerin bunu kendi açık isimleriyle yaptığını belirterek polisin ve yargının “faillerden hesap sorması gerektiğini” söyledi.“ARTIK HERKES ANLAMALI”Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz da Almanya’daki Türk derneklerinden, milletvekillerine yönelik tahrikçiliğe karşı açık bir tutum almalarını istedi. Sosyal Demokrat Partili siyasetçi Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte “Almanya’daki Türk derneklerinden biz milletvekillerine yönelik tehditlerini açık bir biçimde kınamalarını ve tartışmanın somutlaşmasına katkı sağlamalarını bekliyorum” diye konuştu. Özoğuz “Kökenimize sahip çıktığımızı ancak Türkiye’nin buraya uzayan eli olmadığımızı artık herkes anlamalı” ifadelerinde bulundu.“KANI BOZUK” TARTIŞMASIErmeni soykırımının Federal Meclis’te tanınmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye kökenli 11 milletvekilini işaret ederek “Onların kimin sözcüsü oldukları belli zaten. Onlar bu ülkedeki bölücü terör örgütünün Almanya’daki uzantılarıdır” demişti. Erdoğan ayrıca milletvekilleri hakkında “kanları bozuk” ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: Deutsche Welle