DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Arap turizmciler Türkiye’den vazgeçmiyor

Arap turizmciler Türkiye’den vazgeçmiyor

Turizm sektörü ‘Müslüman Turiste” sarıldı. Arap turizmciler, ” Türkiye bizim için çok önemli bir pazar” mesajı verdi.

Rusya ile yaşanan uçak krizi ve terör saldırılarıyla gelirleri önemli ölçüde düşen turizm sektörü, ‘Müslüman turiste’ sarıldı. Önümüzdeki 4 yıl içerisinde gelirleri 200 milyar doları aşması beklenen ‘helal turizm’den  Türkiye’nin daha çok pay alması için sektör temsilcileri harekete geçti. Geçtiğimiz hafta  Konya’da düzenlenen ‘Helal Turizm Konferansı’na katılan Arap turizmciler, ” Türkiye bizim için çok önemli bir pazar.  İstanbul ve  Antalya’ya daha fazla Arap turist gelecek” mesajı verdi.

4 BİN DOLAR HARCIYOR

Suudi  Arabistan merkezli Arabco Travel&Tourism CEO’su  Abdullah Al Rasheed,  Türkiye’nin Arap turistler için vazgeçilmez bir destinasyon olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Her şeyden önce Müslüman bir ülke olması  Türkiye’ye gelecek olan Arap turist sayısını arttırmaya yeter. Ayrıca tarihi mekanları ve camileriyle sadece  İstanbul değil  Türkiye’nin hemen hemen her noktası Müslüman turistlere hitap ediyor. Turlar iptal olmuyor, hatta artıyor. Sadece kültürel turizm için değil, alışveriş ve spor turizmi için de Arap turistler  Türkiye’ye tercih ediyor. Bugün bir Arap turist ortalama 4 bin-4 bin 500 dolar harcama yapıyor. Bu pastadan  Türkiye’nin daha fazla pay alması için çalışıyoruz.  Türkiye, hem Arap ülkelerine yakınlığı hem de Müslüman bir ülke olması nedeniyle her zaman ilk tercih noktalarından birisi. Yeni yapılan oteller de turistlerin ilgisini çekiyor.”

İLİŞKİLER GELİŞİYOR

Türkiye ile ilişkilerin daha da geliştirileceğini anlatan Arap Turizm Birliği Başkanı Bandar Fahad Al Fehaid, şu değerlendirmeyi yaptı: “2050 yılına gelindiğinde Müslüman turist harcamalarının 280 milyar dolar seviyesini aşası bekleniyor.  Türkiye ile sıcak ilişkiler içerisindeyiz.  İstanbul’da da ofis açmayı planlıyoruz. Bunun anlaşmaları yapıldı. Bugün 117 milyon Müslüman turist seyahat ediyor. Bu alanda yapılan çalışmalar çok önemli. Arap ülkeleri ve  Türkiye arasında atılan önemli adımlar var. Bunları geliştirmeye devam edeceğiz.”

LÜKS TESETTÜR OTELLERİ

Türkiye’de tesettür otellerinin sayısının arttığını dile getiren Hünkar International Halal Travel Genel Müdürü Cemal Erdem, şöyle konuştu: “Bu alanda yapılan yatırımlara biraz geç kalındı. Ancak yine de  Türkiye hem konumu hem de Müslüman bir ülke olması nedeniyle Arap turistleri çekmede bir adım önde. Konferansa katılan birçok yabancı turizm sektör temsilcisi  Türkiye ile önemli işbirliklerine imza atıyor. Bugün  Türkiye’de 350 adet tesettür oteli var. Bunların 35’i 5 yıldızlı lüks otellerden oluşuyor. Bu otellerin standartları da yeni yeni belirleniyor.”

HELAL BELGESİ ALIYORLAR

Helal turizmin büyümesiyle standart sorununun da gündeme geldiğini dile getiren Türk Standartları Enstitüsü Genel  Sekreter İdari Yardımcısı Doğan Yazar, şu bilgileri verdi: “Bu konuda standartlar yeni yeni oluşuyor. Eskiden oteller sadece gıda alanında belgelendirilebiliyordu. Ancak artık işletme kısmı da ‘helal belgesi’ alabiliyor. Bu konuda standartlar yeni oluşuyor. Ancak bazı kriterlerin olması gerekli. Otellerin gıdadan kozmetiğe her alanda helal standartlarına uyması gerekli.”

RAKAMLARLA SON DURUM

130Müslüman turistlerin tercih ettiği destinasyon sayısı280 milyar dolar2050 yılında Müslüman turistlerin tatilde harcaması beklenen para117 milyon2015 yılında seyahat eden Müslüman turist sayısı7.6 milyon2015’te  Türkiye’ye gelen Müslüman turist sayısıYüzde 30Türkiye’ye gelen Müslüman turist sayısındaki artış168 milyon2020’de seyahat etmesi beklenen Müslüman turist sayısı4 bin dolarTürkiye’ye gelen Müslüman turistlerin ortalama harcama tutarı