DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Avrupa Birliği, Gürcistan vatandaşlarına vizeyi kaldırdı

Avrupa Birliği, Gürcistan vatandaşlarına vizeyi kaldırdı

Avrupa Birliği, Gürcistan vatandaşlarına vizeyi kaldırdı. Avrupa Birliği Konseyi, Gürcistan vatandaşlarının Schengen bölgesinde gerçekleştirecekleri seyahatlerde vizeyi kaldırdı. Avrupa Birliği, Gürcistan vatandaşlarına vizeyi kaldırdı Avrupa Birliği Konseyi, Gürcistan vatandaşlarının Schengen bölgesinde seyahat yapabilmeleri için vizeden muaf olmalarını onayladı. Yapılan açıklamaya göre, biometrik pasaporta sahip olan Gürcistan vatandşları, iş, turizm, aile ziyareti seyahatlerinde vize şartı aranmayacak. Gerçekleştirilen

Avrupa Birliği, Gürcistan vatandaşlarına vizeyi kaldırdı. Avrupa Birliği Konseyi, Gürcistan vatandaşlarının Schengen bölgesinde gerçekleştirecekleri seyahatlerde vizeyi kaldırdı.

Avrupa Birliği, Gürcistan vatandaşlarına vizeyi kaldırdı

Avrupa Birliği Konseyi, Gürcistan vatandaşlarının Schengen bölgesinde seyahat yapabilmeleri için vizeden muaf olmalarını onayladı. Yapılan açıklamaya göre, biometrik pasaporta sahip olan Gürcistan vatandşları, iş, turizm, aile ziyareti seyahatlerinde vize şartı aranmayacak. Gerçekleştirilen seyahatte vatandaş ülkede 90 gün kalabilecek.AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanması beklenen uygulama, iki ülke arasındaki turizm ve iş ilişkilerini güçlendirecek gibi görünüyor.AB Dönem Başkanı Malta’nın İçişleri ve Milli Güvenlik Bakanı Carmelo Abela, bu uygulamanın iki ülkeyi her anlamda daha da birbirine yakınlaştıracağını belirtti.

Vizesiz seyahatte yeni önlem!

Schengen Bölgesi’ne vizesiz seyahat edecek vatandaşlar hakkında yeni önlemler alınmaya başlandı. Bu karar ile birlikte kişiler güvenlik kontrolünden geçecek. Avrupa Birliği vizesiz seyahatler konusunda ciddi adımlar atacağını ifade etti. AB, vize uygulanmayan ülkelerden gelecek olan kişilerden bir talepte bulunacak. Kişilerin seyahatlerinden önceki zamanda 5 avro karşılığında güvenlik kontrolü talep edecek. Konu ile ilgili olarak Avrupa Birliği Komisyonu, bir düzenleme teklifi açıkladı. Teklif de vizesiz ülkelerden gelen vatandaşların seyahat öncesinde bir güvenlik kontrolünden geçmeleri yer alıyor. Ve komisyon bu kararı daha yeni açıkladı.Vizesiz seyahatte yeni uygulamavizesiz-seyahatte-yeni-onlem Alınan bu düzenleme ile vatandaşlar güvenlik kontrolünden geçmek zorunda kalacak. Bu güvenlik kontrolünün ücreti ise 5 avro olarak belirlendi. Vatandaşlar internet üzerinden Avrupa Seyahat Bilgi ve İzin Sistemi’ne (ETIAS) giriş yapacak. Sisteme “kimlik bilgileri, seyahat belgeleri, ikametleri, iletişim bilgileri, sağlık durumları, daha önce bir suç işleyip işlemedikleri, hangi ülkelerde bulundukları, AB ülkelerinden sınır dışı edilip edilmedikleri” gibi veriler girilecek. Sisteme girilen bu veriler farklı Avrupa güvenlik veri tabanları ile karşılaştırılacak ve kişinin risk oluşturup oluşturmadığı ortaya çıkacak. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda girişinde sakınca bulunmayan kişiler onay kağıdı alacak. Bu onay kağıdını da uçuştan önce yanlarında bulunduracak. Gittikleri AB ülkesine girişlerinde de bu evrakı ibraz edecek.ETIAS sisteminden alınan izin 5 yıl kadar geçerli olacakAvrupa Seyahat Bilgi ve İzin Sistemi’nden alınan bu izin hem 5 yıl gibi bir süre ve çok sayıda seyahat için geçerli olacak. 2020 yılına kadar devreye alınacak olan bu sistemin maliyetinin 212 milyon avro olması bekleniyor. Bu teklifin yasalaşması için Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor.