DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Avusturya’dan, Airbus’a dudak uçuklatan dava!

Avusturya’dan, Airbus’a dudak uçuklatan dava!

Avusturya’dan, Airbus’a dudak uçuklatan tazminat davası açıldı. Tazminatın nedeni Eurofighter savaş uçaklarının satışında hile yapıldığı oldu.Airbus firmasına Eurofighter savaş uçaklarının satışında hile yaptığı iddiası ile 183.4 milyon euroluk tazminat davası açtı. Avusturya Savunma ve Spor Bakanı Hans Peter Doskozil’in konuya ilişkin yaptığı basın toplantısında Eurofighter savaş jetlerinin satışı esnasında hileli ve art niyetli bir değişiklik yaptığını iddia etti. Ve

Avusturya’dan, Airbus’a dudak uçuklatan tazminat davası açıldı. Tazminatın nedeni Eurofighter savaş uçaklarının satışında hile yapıldığı oldu.Airbus firmasına Eurofighter savaş uçaklarının satışında hile yaptığı iddiası ile 183.4 milyon euroluk tazminat davası açtı. Avusturya Savunma ve Spor Bakanı Hans Peter Doskozil’in konuya ilişkin yaptığı basın toplantısında Eurofighter savaş jetlerinin satışı esnasında hileli ve art niyetli bir değişiklik yaptığını iddia etti. Ve bu yüzden Avusturya’nın toplamda 1.1 milyar euro zarara uğradığını belirtti.

Avusturya’dan, Airbus’a dudak uçuklatan dava!

Avusturya Savunma ve Spor Bakanı Hans Peter Doskozil’in açıklamasının yanı sıra konuyla ilgili bir açıklamada Viyana Savcılığından geldi. Açıklamada Avrupa merkezli olan Airbus firmasının jetlerin gerçek fiyatı ve donanımına ilişkin hile yolu ile değişiklik yaptığını ifade etti.Tazminat davası açılan Airbus’dan 2003 yılında gerçekleşen alımlarla 2007 yılında yapılan alımlar arasında fark edilir bir değişiklik olduğu belirlendi. Buna ilişkin 2012’de konuyla ilgili araştırmanın başladığını ve araştırmanın bugün tamamlanmasının hemen sonrasında dava açıldığını kaydetti.