DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Bacak bacak üstüne atmak fıtık mı yapıyor?

Bacak bacak üstüne atmak fıtık mı yapıyor?

Bacak bacak üstüne atmanın vücudumuza büyük zararı olduğunu söyleyen uzmanlar, sakroiliak eklemlerini bilen kişilerin çok az olduğunu belirtiyor.\r\n\r\n

Birçoğumuzun yaptığı bacak bacak üstüne atmanın zararları saymakla bitmiyor.Bacak bacak üstüne atmanın vücudumuza büyük zararı olduğunu söyleyen uzmanlar, sakroiliak eklemlerini bilen kişilerin çok az olduğunu belirtiyor.Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Doktor Ali Şahabettinoğlu, leğen kemiklerinin arasındaki eklemlerin fonksiyonlarının zarar görmesi  bel ve kalça bölgesinde sorunlar açabileceğini belirtiyor.Doktor Ali Şahabettinoğlu, ”Leğen kemikleri ve sağrı kemiği arasındaki bu eklemlerin disfonksiyonu yani fonksiyonunun bozulması neticesinde, kişide bel veya bel-kalça ağrısı şikayetleri oluşmaktadır. Sakroiliak sendromlu hastada ağrı çoğunlukla alt bel ve kalça üzerindedir.Bacaklar arasında boy farkı oluşabilir. Bir bacağın diğerinden kısa olması, bir yandan yürüyüş bozuklukları ve ayak burkulmalarına sebebiyet verebilirken, diğer taraftan da zamanla omurganız üzerinde denge ve duruş bozukluklarına da neden olmaktadır. 1 santimetrelik kısalığı vücut tolere edebilirken, daha fazla kısalık olduğunda pelvis veya omurga bir tarafa doğru hafifçe eğrildiği için ileride bu durum yavaş yavaş dengeyi bozarak zamanla pelvisin bir tarafının yukarı doğru kalkmasına ve omurgaya dengesiz yük binmesine sebebiyet verebilir” diyor.

Bacak bacak üstüne atmanın zararları nelerdir?

  • Bacak bacak üstüne atmak tansiyonun geçici olarak yükselmesine neden olabilmektedir.
  • Bacak bacak üstüne atma sonucunda bacaklardaki kanın göğse giderek, kalpten daha fazla kan pompalanmasına ve tansiyonun yükselmesine neden olur.
  • Kan birikmesi ve damar genişlemesi sonucunda varisler meydana gelebilmektedir.
  • Bacak üstüne yönelen ağırlık bel ve sırtta ağrıya neden olur.

Fizik Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu,  “Leğen kemikleri ve sağrı kemiği arasındaki bu eklemlerin disfonksiyonu yani fonksiyonunun bozulması neticesinde, kişide bel veya bel-kalça ağrısı şikayetleri oluşmaktadır. Sakroiliak sendromlu hastada ağrı çoğunlukla alt bel ve kalça üzerindedir. Bacaklar arasında boy farkı oluşabilir. Bir bacağın diğerinden kısa olması, bir yandan yürüyüş bozuklukları ve ayak burkulmalarına sebebiyet verebilirken, diğer taraftan da zamanla omurganız üzerinde denge ve duruş bozukluklarına da neden olmaktadır. 1 santimetrelik kısalığı vücut tolere edebilirken, daha fazla kısalık olduğunda pelvis veya omurga bir tarafa doğru hafifçe eğrildiği için ileride bu durum yavaş yavaş dengeyi bozarak zamanla pelvisin bir tarafının yukarı doğru kalkmasına ve omurgaya dengesiz yük binmesine sebebiyet verebilir” dedi.Bel ve boyun fıtıkları ameliyatsız tedavi edilir mi?Dr. Şahabettinoğlu, Bel ve boyun fıtıklarının yüzde 90’dan fazlasının ameliyata gerek duymadan tedavi edilebileceğini söylüyor.