DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
İsveç’te kadınlara zorunlu askerlik geliyor

İsveç’te kadınlara zorunlu askerlik geliyor

İsveç’te kadınlara zorunlu askerlik. Daha önce 2010 yılında zorunlu askerliği kaldıran İsveç, yeniden zorunlu askerliği getiriyor. Erkeklerin yanı sıra kadınlarında orduya alınacağı duyuldu.İsveç’in yaptığı yazılı açıklamada 1 Ocak 2018 itibariyle askerlik zorunlu hale gelcek. Bu zorunlu askerlik ise 1999 yılında doğan erkekler ve kadınlar için geçerli olacak.  Şöyle ki, 13 bin kadar kişinin arasından 4

İsveç’te kadınlara zorunlu askerlik. Daha önce 2010 yılında zorunlu askerliği kaldıran İsveç, yeniden zorunlu askerliği getiriyor. Erkeklerin yanı sıra kadınlarında orduya alınacağı duyuldu.İsveç’in yaptığı yazılı açıklamada 1 Ocak 2018 itibariyle askerlik zorunlu hale gelcek. Bu zorunlu askerlik ise 1999 yılında doğan erkekler ve kadınlar için geçerli olacak.  Şöyle ki, 13 bin kadar kişinin arasından 4 bin kişi fiziksel ve psikolojik durumları ele alınarak testlerden geçirilecek ve 4 bin kili orduya alınacak.

İsveç’ten flaş karar! Esrar artık eczanelerde…

İsveç’in aldığı bu karar tüm duyanları şoke etti. İsveç Devlet İlaç Kurumu’nun aldığı kararda esrar artık eczanelerde satılabilecek.

İsveç Devlet İlaç Kurumu’nun aldığı bu karar özellikle kanser hastalarına ilişkin. Eczanelerde yerini alacak esrar sadece kanser hastaları için ilaç amaçlı satılabilecek. Satın alma işlemi doktordan alınan yazılı reçete ile gerçekleşecek.

İsveç’ten flaş karar! Esrar artık eczanelerde…

İsveç Devlet İlaç Kurumu alındıkları bu kararın kendi açılarından olumlu olduğunu ifade etti. Bunun yanı sıra İsveç Devlet İlaç Kurumu araştırmacısı Karl Mikael Kalkner de “Fakat her isteyen hastaya esrar verilmeyecek. Bunu sınırlı tutacağız” açıklamasında bulundu.

Esrarın yanı sıra hala satımı devam eden ‘Bediol’ adında bir ilaç olduğunun altını çizen araştırmacı Karl Mikael Kalkner, “Bu ilaç esrarın ana maddesi kenevir bitkisinin kurutulmuş şeklidir. Gayemiz ağır kanser hastaların biraz olsun acılarını dindirmek. Bu kararın 2 yıldır çıkması için mücadele verdik. Nihayet çıkması bizi sevindirdi” şeklinde konuştu.