DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Gemisini terkeden kaptana 16 yıl hapis cezası

Gemisini terkeden kaptana 16 yıl hapis cezası

2012 yılında İtalya’da batan Costa Concordia gemisinin kaptanı kaza sonrası ilk gemiyi terkedenler arasındaydı. Mahkeme kaptan Schettino’nun cezasını onadı.
İtalya’nın Giglio Adası açıklarında 2012 yılında Costa Concordia gemisinin kısmen batmasına sebebiyet veren ardından gemiyi terkeden  kaptan Francesco Schettino’ya mahkeme 16 yıl hapis cezası verdi.
Çok sayıda insanın ölümü ve yaralanması ile hasarlı kazaya neden olmak ve gemiyi yolculardan önce terk etmekle suçlanan Francesco Schettino, geçen yıl Şubat ayında 16 yıl 1 ay hapse mahkum edilmişti. Grosseto Ağır Ceza Mahkemesi ayrıca, Schettino’nun 5 yıl boyunca kaptanlık yapamayacağına ve kamu kurumlarında çalışamayacağına da hükmetmişti. Tutuksuz yargılanan kaptanın bu cezayı çok bulması, savcılık makamının ise az bulması üzerine dava bir üst mahkemeye taşınmıştı.
Savcılığın, kazadan dolayı şimdiye kadar hiçbir pişmanlık belirtisi göstermediği gerekçesiyle Schettino’nun 27 yıl hapse mahkum edilmesi talebine karşın Floransa Temyiz Mahkemesi, alt mahkemenin vermiş olduğu 16 yıl hapsi onadı.
Savunma avukatları söz konusu kararı, İtalyan yargı sisteminde son karar mercii olan Yargıtay’a taşıyacaklarını açıkladı.
Davaları ayrıca görülen, geminin dümencisinin de aralarında bulunduğu 5 mürettebat ise 18 ay ile 2 yıl 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı.
Ada sakinlerini selamlamak için yaklaştığı iddia edilmişti
İçinde 4 bin 229 yolcu ve mürettebatı bulunan 114 bin tonluk Costa Concordia seyahatgemisi, 13 Ocak 2012 gecesi Toskana bölgesinde yer alan Giglio Adası’ndaki bir resife çarpmış ve kısmen batmıştı. 32 kişinin öldüğü kazada çok sayıda kişi de yaralanmış, gemide bulunan 10 Türk yolcu kazadan yara almadan kurtulmuştu.
Ada sakinlerini selamlamak için adaya çok yaklaştığı iddia edilen Kaptan Schettino, gemiyi ilk terk edenler arasında yer almıştı.
20 aya yakın bir süre adanın açığında yatık duran geminin enkazı, Eylül 2013’te “Parbuckling” yöntemiyle doğrultulmuş, Temmuz 2015’te ise söküm işlemleri için Cenova Limanı’na yüzdürülmüştü.